Sabah Uyanınca Su İçmenin Faydaları

Sabah uyanınca su içmek, yapılmasının gerekliliği pek çoğumuz tarafından bilinen bir şey… Kimimiz zayıflamak, kimimiz ise kabızlık probleminden kurtulmak üzere sabahları uyanınca su içmek gerektiğine inanıyor; ve bunu uyguluyor. Peki sabah uyanınca su içmenin faydaları sadece bunlarla mı sınırlı? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde bu sorunun yanıtları ile birlikte, sabah uyanınca nasıl su içilir sorusunun da yanıtını vereceğiz…

Sabah Uyanınca Su İçmenin Faydaları

• Sabah uyanınca su içmek, her şeyden önce, çok yoğun, içeriğinde karbonhidrat bulunan bir kahvaltı ile yüksek kalori almaktan korunmanızı sağlamaktadır. Özellikle uykudan uyandığınızda çok acıktığınızı hissediyorsanız yapmanız gereken, bir bardak su içmenin sonrasında bir müddet bekleyip, ardından kahvaltıya başlamaktır. Bu sayede kilo kontrolüne de katkıda bulunmuş olursunuz.

• Sabah uyanınca su içmenin faydaları arasında yer aldığını belirtmiş olduğumuz zayıflamaya bir diğer katkı da, aç karna içilen suyun metabolizmayı hızlandırmasına yönelik etkisidir. Zayıflamada en önemli faktörlerden birisi de metabolizmanın hızlı çalışması olduğundan dolayı, aç karna mutlaka bir bardak su içmeniz önerilmektedir.

• Vücutta kan, ve kas hücrelerinin oluşmasını sağlayan su içmek, bu sayede, oksijenin vücut içerisindeki dolaşımını olanaklı hale getirmektedir. Hal böyle olunca daha hızlı çalışacak olan vücudunuzun, gün içerisinde kendinizi daha iyi hissetmenize katkısının bulunacağını belirtmeden geçmemeliyiz.

• Sabahları aç karna su içmek, böbreklerin daha iyi çalışmasını, ve böylece vücuttaki toksinlerin süzülmesini olanaklı hale getirmektedir. Böbreklerinizin ancak, siz yeteri kadar su içtiğinizde düzgün çalışacağını unutmamalısınız. Bu nedenle, uyandığınızda büyük bir bardak suyu böbreklerinizden esirgememelisiniz…

• Beyninizin de böbrekleriniz gibi sağlıklı çalışması için yapmanız gereken, yine sabah uyanınca su içmektir. Böylece, kendinizi yorgun hissetmez, gün boyu daha sağlıklı düşünüp kararlar verebilirsiniz. Beyniniz, susuz kaldığının sinyalini size, yorgunluk hissi vererek anlatmaya çalışmaktadır.

• Bağışıklık sisteminizin güçlenmesi için de sabah uyanınca su içmek gerektiğini unutmamalısınız. Eğer sık sık hastalanıyorsanız siz yeteri kadar su içmediğinizden dolayı bağışıklık sisteminiz zayıf demektir.

Sabah Uyanınca Nasıl Su İçilir?

Aslında sabah uyanınca, dört bardak su içip, en az 45 dakika hiç bir şey yenmemesi; ve içilmemesi gerektiğini belirten uzmanlar, bunu yapmanın zor geldiği durumlarda, azdan başlayıp, sonrasında daha çok su içmeyi önermektedir. Ama, eğer yine de dört bardak suyun çok geleceğini düşünüyorsanız, bir bardak su ile de yetinebilirsiniz. Ve eğer, suyun idrar söktürücü etkisinden de yararlanmak istiyorsanız, içerisine bir kaç damla da limon suyu eklemeyi unutmamalısınız…

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası