Karaciğer Kanserine Neden Olan Etkenler

Kanser hastalığının hangi türü olursa olsun, adından hepimizin ürktüğü bir gerçek. Karaciğer kanseri de korkulan kanser türlerinden bir tanesi. Ancak, karaciğer kanserine neden olan etkenleri bilmediğimiz için genellikle ona davetiyeyi biz çıkartıyoruz. Peki karaciğer kanseri nedenleri nelerdir? İlerleyen bölümlerde sizlere bu sorunun yanıtlarından söz ederek, elinizden geldiğince bu faktörlerden uzak kalmanızı sağlamaya çalışacağız.

Karaciğer Kanserine Neden Olan Etkenler

■ Karaciğer kanseri nedenlerinden ilki, açıkta satılan kuruyemiş ve baharatları satın alarak tüketiyor olmamız. Çünkü bu ürünlerin içerisinde bulunan Aspergillus mantarı, zaman içerisinde aflatoksin isimli bir toksin ortaya çıkartıyor ve bu toksinin de ilerleyen zamanlarda karaciğer kanserini ortaya çıkartması ihtimali oldukça yüksek.

■ Aflatoksin isimli madde zaman içerisinde vücutta birikerek karaciğer hücrelerine zarar vermeye ve karaciğer kanserini gündeme getirmeye neden olur ki küflenmiş gıdaların tüketilmesi halinde de bu toksine vücudumuzun maruz kalması ihtimali oldukça yüksektir.

■ Karaciğer kanserine neden olan etkenler arasında bilinçsiz ilaç kullanımı da yer almaktadır ve bu ilaçların en önemlileri arasında antibiyotikler ve soğuk algınlığı ilaçları yer alır. Bu ilaçları kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalı; başkasına iyi geldikleri dolayısı ile size de iyi geleceklerini düşünmemelisiniz.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası