Kanserin Erken Belirtileri Nelerdir?

Kanser, çağımızın önemli hastalıkları arasında yer almaktadır ve erken teşhis edilmediği ve tedavi için geç kalınan durumlarda ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir. Ama bu demek değil ki kanser öldürür. Öncelikle aklınızdan bu yanlış algıyı atmalı ve kanserin erken belirtilerini bilmelisiniz. Sonrasında da iyi doktor seçimi ve doğru araştırmalar yapabilmek çok büyük önem taşımaktadır. Sizlere ilerleyen bölümlerde, kanserin erken belirtileri nelerdir sorusunun yanıtlarını aktaracağız. Böylece, bilinçli şekilde, kanserin erken teşhisi için doktorunuza yardımcı olabileceksiniz. Sonrasında sizlere bir kaç önemli noktadan söz edeceğiz. Kanser o kadar yaygın bir hastalık halini aldı ki, neredeyse her ailde bir kanser hikayesi var. Kanser olduğunu öğrenen insanın başına dünyanın yıkılacağı hissi oluşabilir. Ama sadece biraz sakin olmalı ve doğru davranabilmelisiniz.

Kanserin Erken Belirtileri Nelerdir?

■ Öksürük probleminiz varsa ve geçmiyorsa, mutlaka bir doktora başvurmalı; özellikle de akciğerlerinizi kontrol ettirmelisiniz. Kanserin erken belirtileri arasında yer alan geçmeyen öksürük, akciğer kanserine işaret ediyor olabileceği gibi; akciğerde başka bir problem olduğunun işaretini de veriyor olabilir.

■ Horlamak, genellikle uyku apnesi ile ilişkilendirilir ve dikkate alınmaz. Birlikte uyuduğunuz eşiniz rahatsız olursa, belki o zaman bir kulak burun boğaz doktoruna gidersiniz ve sorunun nerden kaynaklandığını öğrenmek isteyebilirsiniz. Belki burnunuzda et vardır ve ameliyat ile alınabilir. Ama belki de kanserin erken teşhisini horlamanız sağlayacaktır.

■ Kendinizi sürekli yorgun hissediyorsanız, bunun nedeni Demir eksikliği ve anemi olabilir. Ama lösemi de kendini sürekli yorgunluk ve bitkinlik ile belli edebilmektedir. Hepimiz zaman zaman yorgun ve bitkin olabiliriz. Ancak bu durum kronik bir hal aldıysa, mutlaka bir Dahiliye uzmanına başvurmalısınız.

■ İdrarınız da size pek çok konuda fikir verir. Kanserin erken belirtilerini de idrar ile anlayabilirsiniz. Örneğin, idrar renginin koyu olması susuzluk belirtisi olarak bilinir. Ancak, idrar yaparken yanma hissediyor, zorlanıyorsanız, idrarda kanama görüyor ya da renk değişimi fark ediyorsanız, bunun nedeni, böbreklerde bir kist olması olabileceği gibi, erkeklerde prostat kanserini de işaret ediyor olabilir.

■ Cildinizde lekeler ve benler olabilir. Ama bunların büyümesi ciddi bir problemin; belki de cilt kanserinin işaretidir. Cildinizde herhangi bir problem hissettiğinizde, hemen bir Dermatoloji uzmanına başvurmalısınız.

Peki diyelim ki kanserin erken teşhisi gerçekleşti. Şimdi ne olacak? Hemen dünyayı başınıza yıkmayın. İlk olarak doktorlarınız sizin için zaten bir yol haritası çizeceklerdir. Buna uymalısınız. Muhtemelen ilk iş olarak ameliyat edileceksinizdir. Ameliyatın sonrasında ise size RadyoTerapi önerilebilir. RadyoTerapi’nin farklı çeşitleri bulunmaktadır. Vücudun RadyoTerapi’yi unutmaması gibi bir durum söz konusudur ki bu şu anlama gelir, bir daha en az on sene, bazı bölgelere RadyoTerapi uygulaması yaptıramazsınız. Ama sizin sinsi hastalığınız kanser metastaz yapabilir ve yine RadyoTerapi’ye gerek duyabilirsiniz. Peki ne yapmalısınız?

Tabi ki ameliyatınızı olmalısınız. Ancak, çok dikkatli olun; sık sık kanser ameliyatları yapan, bu anlamda tecrübeli bir doktora kendinizi emanet edin. Bazı doktorlarımız, hastanın kaliteli bir yaşam sürmesi adına, ameliyatları ellerinden geldiğince küçük yapar ve sorun oldukça ameliyatı tercih eder. Bazı doktorlarımız ise büyük bir ameliyat yaparak sorunu uzun bir süreliğine çözmeyi hedefler. Bu konuda doktorunuzla açık açık konuşun. Başınıza gelmişse durumunuzun kaçışı yoktur. Tercihinizi kendiniz yapmaya çalışın; ama doktorunuzun da size her şeyi tam olarak anlatmasını rica edin.

Sonrasında RadyoTerapi aşamasına geldiğinizde, uygulamanın yapılacağı makineye dikkat edin. Bunu siz anlayamazsınız; internette araştırın. Yorumları okuyun. Bulunduğunuz şehirde RadyoTerapi yapılıyor olabilir; ama gerekiyorsa başka bir şehre gidin. Muhtemelen en fazla 30 seans RadyoTerapi alırsınız. Ama RadyoTerapi’nin de farklı çeşitleri vardır. Örneğin, bıçaksız beyin ameliyatı olarak bilinen GammaKnife tek seferde yapılır. CyberKnife de bir RadyoTerapi olarak düşünülebilir. Beş seansa kadar uygulama alabilirsiniz. Gerek CyberKnife, gerekse de GammaKnife kanser kitlesinin büyüklüğüne göre, ameliyat olmadan da uygulanabilen yöntemlerdir.

GammaKnife beyine uygulanır. Daha çok, beyinin ulaşılamayan yerlerinde tercih edilir. Eğer kitlenin büyüklüğü de uygunsa, kitleye nokta atışı yapılır. Hasta atışlar sırasında herhangi bir acı hissetmez. CyberKnife ise vücudun her yerine uygulanabilir ve GammaKnife’ye göre daha yeni bir teknolojidir. GammaKnife’nin öncesinde hastanın hazırlanması sırasında yaşamış olduğu acı CyberKnife’de bulunmamaktadır. Bu uygulamaların herhangi bir yan etkisi yok denecek kadar azdır. Çok fazla bilinmiyor olmaları dolayısı ile doktorlar tarafından önerilmeyebilirler. Siz bu gibi teknolojileri araştırıp, doktorlarınıza sormaktan korkmamalısınız. Bu uygulamaların tekrarları da, gerektiğinde yapılabilmektedir.

KemoTerapi’den de söz etmeden konumuzu noktalamayalım. KemoTerapi ilaçla tedavi yöntemidir. Seanslar halinde uygulanır ve her bir seans, bir kaç gün sürebileceği gibi bir kaç saat de sürebilir. Evde de, hastanede de KemoTerapi alabilirsiniz. Ancak yan etkileri bulunmaktadır. Hastanın ağız içinde yaralar çıkabilir, mide bulantısı olabilir. İştahında azalma olabilir ki KemoTerapi sırasında beslenme çok önemlidir. Bol bol su tüketilmelidir. Ve KemoTerapi sırasında en sık yaşanan sorunlar arasında, hastanın kan değerlerindeki düşüşler yer alır. Bu değer düşüşleri, bazen KemoTerapi almanıza engel olabilir.

Kanser hastaları genellikle zayıftırlar. KemoTerapinin kilo ile ilişkisi bulunmaktadır. Bu noktada doktorunuz çok önemli bir faktördür. Hastanın KemoTerapi’yi kaldırabilip kaldıramayacağı doktor tarafından bilinebilir. Ve biraz önce saymış olduğumuz tüm yöntemlere ek olarak KemoTerapi uygulaması yapılabilir. Vazgeçilmez tedavi yöntemlerinden biri olduğunu belirtmemiz gerekir.

İyi bir tedavi, düzgün moral, doğru beslenme ve düzenli yaşam tarzı ile kanser aşamayacağınız bir sorun değildir. Derler ya, sabreden derviş muradına erermiş. Yol zorlu olabilir. Önemli olan sonrasını görebilmektir. Aklınıza kötü düşünceleri getirmeyin. Bol dua ile, Allah herkese şifalar versin; sağlıklı günleriniz olsun.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası