Kan Şekeri Nasıl Ayarlanır?

Kan şekerinin dengede kalması gerektiğini bilmeyenimiz yok. Diyabetten obeziteye, ve farklı pek çok sağlık sorununa neden olan dengesiz kan şekerini, evde doğal yöntemlerle nasıl dengeleyebileceğinizi biliyor musunuz? Yazımız içerisinde sizlere, kan şekeri nasıl ayarlanır; ve kan şekeri nasıl dengelenir sorularının yanıtlarından söz edeceğiz. Bu yöntemleri sadece kan şekerini dengelemek için değil, yüksek olan kan şekerini düşürmek için de rahatlıkla uygulayabilirsiniz…

Kan Şekeri Nasıl Dengelenir?
Kan Şekeri Nasıl Ayarlanır?

• Düzenli Egzersiz: Kanınızda daha az glükoz bulunmasını sağlayan düzenli spor, glükozun hücre içerisinde artmasının nedeni olan insülin hassasiyetinin artmasına da neden olmaktadır. Yapacağınız egzersiz, ister aerobik, isterse yürüyüş, yüzme; ya da bisiklete binme olsun, günde en az yarım saat yapılması, sadece kan şekerini dengelemez, aynı zamanda kilo kontrolünü de olanaklı hale getirir. Bu nedenle, düzenli egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirmelisiniz.

Grip Ne Zaman Bulaşır?

• Diyet: Sadece yüksek kan şekeri obezite nedeni değildir. Obezite de kan şekerinin yükselmesine, insülin yetersizliğine, dolayısı ile de tip 2 diyabete neden olabilir. Bu nedenle, yüksek kan şekerini düşürmek için de kilo vermeye, ve bunun için de diyet yapmaya gereksiniminiz olabilir. Yapacağınız diyetin, elbette bir diyetisyen tarafından hazırlanması; ve size özel olması tercih edilir. Ama böyle bir şansınız yoksa, içerisinde doymamış yağların, az yağlı sütün, tavuk, balık, yağsız et, mevsim meyve, ve sebzeleri, fasülye, ve buğdayın yer aldığı diyetleri uygulamanız önerilmektedir.

• Beslenme: Beslenmenizde lifli yiyeceklere özellikle yer vermeniz önerilmektedir. Lifli besinlerin de karbonhidrat olduğunu düşünebilirsiniz; yanlış da değildir; ancak kaliteli karbonhidratlardır; ve kandaki glükozun dengelenmesini olanaklı hale getirirler. Bu nedenle, lifli yiyeceklerin sindiriminin nişasta; ve şekerli yiyeceklerden farkı bulunmaktadır. Günde ortalama 25 gram lif tüketmelisiniz, ve bunu, yulaf ezmesi, fasülye, sebze, ve meyvelerden rahatlıkla elde edebilirsiniz.

Domuz Gribi Nasıl Belli Olur?

• Tarçın: İnsülin hassasiyetinin artmasını sağladığı elde edilen bir araştırmaya göre tarçın, ince bağırsak tarafından karbonhidrat emilimini azaltıyor. Bu nedenle, yüksek kan şekerini düşürmek için diyetinize gün içerisinde tarçın da eklemeniz öneriliyor.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası