Ilık Su İçmek Ne İşe Yarar?

Su içmek, sağlık açısından her zaman faydalıdır. Genellikle zayıflamak isteyenler, suyu ılık su mu; yoksa normal su şeklinde mi içmeleri gerektiği konusunda bir ikileme düşerler. Bu yazımızda sizlere ılık su içmek ne işe yarar sorusunun yanıtları arasında yer alan ılık su içmenin yararlarından söz edeceğiz. Vereceğimiz bilgilere bakarak, suyu ılık mı; yoksa oda sıcaklığında mı; ya da soğuk mu içmeniz gerektiğine daha kolay karar verebilirsiniz.

Ilık Su İçmek Ne İşe Yarar?

■ Ilık su içmenin yararlarından ilki sindirim sisteminedir. Her şeyin öncesinde, içilen ılık su, midedeki asit oranının azalmasını sağlar ve dolayısı ile hem ağız kokusu problemi giderilmiş olur; hem de reflü gibi problemlerle daha az karşılaşma olasılığına sahip olursunuz. Besinlerin midede parçalanmasına da yardımcı olan ılık su, sindirim bezlerini çalıştırarak, midenin daha az enerji harcamasını olanaklı hale getirir… Tüm bu nedenlerden dolayı, yaşamakta olduğunuz sindirim problemlerini gidermek adına düzenli olarak ılık su içmek, sizin için iyi bir tercihtir.

Aç Karna Su İçmenin Faydaları

■ Kabızlık sorunundan da, ılık su içmek sureti ile kurtulabilirsiniz. Her sabah aç karna, daha da etkin sonuç için, içerisine limon suyu; ya da bal ekleyerek içeceğiniz ılık su, bağırsaklarınızı yumuşatacak, şişkinliği azaltacak; ve karın bölgenizin rahatlamasını sağlayacaktır. İnce bağırsakta yeteri kadar su bulunmamasından ileri gelen kabızlık, ılık su içildiğinde kalın bağırsak hareketlerinin düzene girmesi ile birlikte ortadan kalkmış olacaktır.

■ Ilık su içmenin yararlarından bir diğeri de boğaz ağrısını azaltmak ve burun tıkanıklığını açmaktır. Kalın mukusun yumuşamasını sağlayan ılık su, grip ve soğuk algınlığından kaynaklı problemlerin giderilmesinde yardımcı olacaktır.

■ Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi, ılık su içmek, diyet ve egzersiz ile birlikte, daha fazla kilo vermeyi ve yağ yakmayı olanaklı hale getirmektedir. Bu etkiyi daha da arttırabilmek adına, her sabah aç karna, bir bardak ılık su içerisine limon suyu ekleyerek içebilirsiniz. Ilık suyun bu noktadaki etkisi, vücut ısısını arttırarak metabolizmayı hızlandırmasından ileri gelmektedir.

Ilık Su İçmek Ne İşe Yarar? —>

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası