Havuzdan Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Yaz aylarında olduğumuz; ve bol bol havuzlara girdiğimiz bugünlerde sizlere bu yazımız içerisinde havuzdan bulaşan hastalıklardan söz etmeye çalışacağız. Havuzdan bulaşan hastalıklar nelerdir, havuza girerken nelere dikkat etmek gerekir gibi soruların yanıtlarını yazımız içerisinde bulabileceksiniz. O halde zaman kaybetmeden bilgilerimizi sizlere aktarmaya başlayalım…

Havuzdan Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Havuzlara günde yüzlerce kişi girmekte olup, hiç birisine de sağlık kontrolü yapılmamaktadır. Ayrıca havuzun içerisinde idrar bırakan kişilerin de var olduğunu zaten hepimiz biliyoruz. Bunun gibi pek çok nedenden dolayı havuzların içerisine mikroorganizmalar dolmaktadır. Eğer havuzun dezenfeksiyonu, ve temizliği yeterli şekil, ve sıklıkta yapılmaz ise, havuzdan bulaşan hastalıkların olmaması imkansız olur…

Havuzdan bulaşan hastalıklar arasında göze, kulaklara, ve cilde bulaşan enfeksiyonlardan ilk olarak söz etmek gerekir. Ancak, havuzdan bulaşan hastalıklar nelerdir sorusunun yanıtları arasında sadece bunlar yoktur: Vajinal enfeksiyonlar, idrar yolu enfeksiyonları, sindirim sistemi, ve solunum sistemi enfeksiyonları da havuzdan rahatlıkla bulaşabilmektedir.

İdrar, ya da dışkının bulaşmış olduğu havuz suyunu yutmak; ya da solumanın sonrasında ishal, kusma, mide bulantısı… gibi problemler gözlemlenebilir; ama kısa sürede tedavi edilebilen bu sorunlarla da sınırlı kalınmaz, Kadınlarda çoklukla idrar yolu enfeksiyonları gözlemlenmektedir.

Bunun yanında, havuzların dezenfekte edilmesi için kullanılan klorlara karşı direnç gösteren bazı mikroorganizmalar da bulunmaktadır, özellikle klorlu su içerisinde bölünerek çoğalırlar. İşte bu tür mantarlar, kadınlarda vajinal enfeksiyonların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Havuzdan bulaşan hastalıklar arasında dış kulak enfeksiyonları da yer almaktadır. Dış kulak enfeksiyonlarının havuzdan dolayı bulaşması, kulağa havuz suyunun gelmesi ile olanaklı olmaktadır. Oldukça ağrılı; ve kaşıntılı bir enfeksiyon türü olduğunu belirtmemiz gerekir. Aynı şekilde sinüzit problemi de kulak, ya da burundan su kaçması dolayısı ile gündeme gelebilmektedir.

Kimyasal konjonktivit ismi verilen hastalık da, havuz suyunun dezenfekte edilmesi amacı ile kullanılan klor nedeni ile bulaşabilen hastalıklar arasında yer almaktadır.

Havuza Girerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Havuzdan çıkmanızın sonrasında hemen su, ve sabun kullanarak duş almalı, ıslak mayo ile kesinlikle kalmamalı, el, ayak, ve genital bölgenin nemli kalmamasına dikkat etmelisiniz.

Olabildiğince temiz havuzları tercih etmelisiniz.

Havuza girerken burnunuzu tıkamaya, hatta kulak, ve burnunuzda tıkaç kullanmaya özen göstermelisiniz. Kesinlikle su yutmamaya çalışmalısınız.

Eğer cildinizde, herhangi bir bölgede sıyrık, ya da benzeri bir problem varsa, havuzdan çıktıktan sonra burayı kesinlikle temiz su, ve sabun ile temizlemelisiniz.

Göze enfeksiyon bulaşmaması için su altı maske; ya da gözlüğü kullanmalısınız.

Havuzdan çıktıktan sonra, herhangi bir problemle karşılaştığınız anda, sorunu bir uzmanın çözmesini istemelisiniz.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası