Grip Olmamak İçin Yapılması Gerekenler

İçerisinde bulunduğumuz dönem, tam da grip dönemi. Gerek havalardaki ani değişimler, gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farklarının çok fazla olması, gerek ortam ısısının ayarlanmasından sonra dış ortama çıkıldığında çok soğuk; ve karlı hava ile karşılaşılması, gerekse, üst solunum yolu enfeksiyonu dediğimiz grip isimli istenmeyen hastalığın bizlere hava yolu ile çevremizden de bulaşabiliyor olması, kaçınılmaz son olan grip ile nasıl savaşmamız gerektiğini öğrenmemizde bizlere zemin hazırlıyor. Peki grip olmamak için neler yapmalıyız? Grip olmamak için yapılması gerekenler; ya da grip olmamak için yapılacaklar hakkında detaylı bilgileri yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabileceksiniz…

Grip Olmamak İçin Neler Yapmalıyız?

Grip olmamak için yapılacaklar arasında ilk olarak grip aşısı vurulmaktan söz edilmektedir. Grip aşısı vurulmak; ve vurulmamak konusunda uzmanlar ikiye ayrılmış olmakla birlikte, biz sağlıkçı olmayan bireyler de ikiye ayrılmış durumdayız. Grip aşısı, her sene yeniden hazırlanarak piyasaya sürülen, o seneden önceki zamanlarda ortaya çıkmış olan grip virüsleri alınarak hazırlanan aşı türüdür. Normal koşullarda bir aşı, o hastalıktan korunmak isteyen insana hayatı boyunca bir, ya da bir kaç kez yapılırken, grip aşısının her sene bir sefer yapılması gerekmektedir, çünkü grip virüsü her sene değişmekte; grip aşısı her sene yenilenmektedir. Dünya Sağlık Örgütü bu seneki grip aşısının etkili olmadığına dair açıklamada bulunmuş olsa dahi, özellikle belirli insan grupları başta olmak üzere, vurulmasında problem olmayan herkesin grip aşısı vurulması gerektiğini belirtmeliyiz.

Grip aşısı ile vücudunuza verilen grip virüsü, başlangıçta sizde, grip oluyormuşsunuz hissini yaratsa dahi, vücudunuz bu küçük çaplı grip virüsünün antikorlarına alıştığında, aynı grip virüsüne karşı direnç gösterecek, ve sizin şiddetli grip olmanızı önleyecektir. Özellikle bağışıklık sisteminiz baskılanmış ise, vücudunuz şiddetli gir gribi kaldıramayacak kadar yaşlı ise, bazı hastalıklarınız söz konusu ise, ve en önemlisi grip olmamak için yapılması gerekenleri araştırıyorsanız, mutlaka her sene Eylül ayı itibari ile grip aşısı vurulmaya başlamalısınız. Sağlık ocakları; ya da eczanelerde dahi yaptırabileceğiniz grip aşısını vurulmak istiyor, ancak iğneden korkuyorsanız, buhar yolu ile burundan da alınabilen, etkisi iğnede olduğu kadar yüksek olmasa da olan, ülkemizde henüz yaygın olarak kullanımı gerçekleşmemiş grip aşısından da temin edebilirsiniz. Ancak eğer yumurta alerjiniz var ise, grip aşısı vurulmadan önce mutlaka doktorunuzla irtibata geçmeniz gerekmektedir.

Grip Olmamak İçin Yapılması Gerekenler —>

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası