Gece Sık Uyanmanın Sebepleri

Bazılarımızın, geceleri sürekli uyanıyorum, ya da geceleri çok sık uyanıyorum şeklinde şikayetleri bulunmaktadır, ve bu durum kişinin uyku kalitesini direkt olarak düşürmektedir. Bu yazımızda sizlere, gece sık uyanmanın sebeplerinden söz edeceğiz. Bu sebepleri ortadan kaldırmanız halinde hem uyku kalitesini arttırmış olur; hem de geceleri sürekli uyanıyorum, ya da geceleri çok sık uyanıyorum şeklinde şikayetlerinizden kurtulursunuz.

Gece Sık Uyanmanın Sebepleri

• Eğer yatağınız çok sert, ya da çok yumuşak ise, bu durum sizin kas, ve iskelet sisteminizin bozulmasına; ve dolayısı ile de sık uyanmanıza neden olmaktadır. Bu durumun ortadan kaldırılması adına, konforlu bir yatak kullanmayı tercih etmeniz gerekmektedir.

• Alışkın olduğunuz bir yerden farklı bir yerde uyuduğunuzda da sık uyanırsınız. Örneğin, diyelim ki evinizde değil de bir kaç gündür, evi cadde üzerinde olan bir arkadaşınızda kalıyorsunuz. Bu nedenle araba gürültüleri sizi rahatsız edebilir; ve sık uyanabilirsiniz; ama bir kaç gün sabrederseniz, duyduğunuz bu seslere alışırsınız, ve bu durum sizi rahatsız etmemeye başlar. Aynı şekilde ışık, gürültü, farklı yatak, ya da yastık kullanımı da geceleri sürekli uyanıyorum şeklinde şikayetlerin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

• Uyumadan hemen önce yemek yediyseniz, ya da yediğiniz yemekler ağır ise de sık uyanma şikayeti ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle, uyumadan en az üç saat önce yemek yemeyi sonlandırmalısınız, ve akşam yemekleriniz olabildiğince hafif olmalı.

• Uyuduğunuz ortamın çok sıcak; ya da soğuk olması da gece sık uyanmanın sebepleri arasında yer almaktadır. Vücut genellikle 03:00 civarlarında vücut ısısını düşürerek, fazla enerji harcama ihtimalini ortadan kaldırmaya çalışır, ama çok sıcak ortamda bu hedefine ulaşamaz, ve uyanır.

• Huzursuz bacak sendromu adı verilen, bacakların rahatsız, ve huzursuz hissedilmesine neden olabilen problem de sık uyanma sebepleri arasında yer almaktadır. Bu problem fibromiyalji dolayısı ile ortaya çıkabildiği gibi, kullanılan ilaçlar, kansızlık… gibi nedenlerle de oluşabilir; ya da hiç bir neden olmadan da gündeme gelebilir.

• Uzun süren uçak seyahatleri yapmışsanız, ve, saat farkının fazla olduğu bir ülkeye gitmişseniz, yapmış olduğunuz bu yolculuk sizi sık sık uyandırabilir; alışkın olduğunuz ülkenin saatine göre uyumak ister; gittiğiniz yere ise bir kaç günden önce alışmakta zorluk çekersiniz.

Gece Sık Uyanmanın Sebepleri —>

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası