Domuz Gribi Testi Nasıl Yapılır?

Günümüzde, ölüm vakalarında artış olduğu gözlemlenen domuz gribi için bir domuz gribi testi söz konusudur. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde sizlere, domuz gribi testi nerede yapılır, domuz gribi testi nasıl yapılır? Domuz gribi testi fiyatı ne kadardır? gibi sorularınıza yanıtlar bulabileceksiniz. Ancak bunun öncesinde hemen belirtmekte fayda vardır ki, domuz gribi testi, her isteyen kişi tarafından her zaman uygulanamaz. Solunum problemleri, şuur kaybı, ve yüksek ateş ile birlikte, hastalığı ağır seyreden kişiler domuz gribi testini yaptırabileceklerdir.

Domuz Gribi Testi Nerede Yapılır?

İşte testin herkese yapılamamasının nedeni de bu sorunun yanıtı içerisinde yer alır. Domuz gribi testi özel merkezlerde değil, sadece devlete ait olan iki merkezde yapılmaktadır. Tüm Türkiye çapında, bu sayının iki olması dolayısı ile, herkese domuz gribi testi uygulanamamakta, sadece gerek duyulan kişilerde uygulanmaktadır.

Domuz Gribi Testi Fiyatı Nedir?

Gitmiş olduğunuz hastanede yaptırmak istediğiniz domuz gribi testi, eğer ki hastanede bulunan laboratuvarlarda sonuçlandırılamıyorsa, gerekli incelemeler farklı bir laboratuvarda yapılabilir. Ve bu şekilde uygulanan domuz gribi testi fiyatının ortalama 350 TL olduğu belirtilmektedir.

Domuz Gribi Testi Nasıl Yapılır?

Öncelikle belirtelim ki, her grip testi ile, sizde domuz gribi olup olmadığını anlayamazsınız. Bunu anlamanın en temel yolu İnfluenza A testinin yapılmasının gerekliliğidir. İnfluenza A testi yapılıp da sonucu pozitif çıkan kişilerin toplamda %90’ının domuz gribi olduğu, ortalamalarda gözlemlenmiş bulunmaktadır. İnfluenza A, grip virüsü çeşitleri arasında yer almaktadır. Ve domuz gribi de, İnfluenza A virüsünün bir alt çeşidi olarak belirtilmektedir.

Ucu pamuklu burun çubukları, çok özel bir şekilde sterilize edilmiş torbaların içerisinde yer almaktadır. Bu çubuklar burun içerisine dört santim kadar sokulur. Bu şekilde burundan salgı alınır. Alınan burun salgısının, bir solüsyon içerisine karıştırılması sonucunda, o kişide domuz gribi olup olmadığı, ortalama yarım saat içerisinde anlaşılmaktadır.

Domuz Gribi Testini Kimler Yaptırmalı?

Öncelikle belirtelim: Her grip olan domuz gribi değildir. Ve domuz gribi olmuş olsanız dahi, şuurunuzu kaybetmedikçe, ateşiniz yükselip o şekilde kalmadıkça, ya da siz solunum problemleri yaşamadıkça, size uygulanması gereken tedavi yöntemi, grip tedavisinden başka bir şey değildir. Bu nedenle, insanların öldüğünü duyup da, her öksürdüğünüzde korktuğunuz domuz gribi için panik yapmanıza gerek bulunmuyor.

Eğer hamile iseniz domuz gribi testi yaptırmalısınız. Aynı şekilde, bir hamile ile sürekli bir arada iseniz, örneğin onun eşi iseniz test yaptırabilirsiniz. Eğer domuz gribi olduğunuzun teşhisi konulacak olursa, hamile kadına en az 10 gün boyunca, domuz gribi belirtileri geçene kadar yaklaşmamalısınız. Yatalak hastanız varsa, böbrek, şeker hastalığı bulunan kişilerin yakınları iseniz; ya da yaşlı bakımı üstlenmişseniz de domuz gribi testi yaptırabilirsiniz. Herhangi bir şekilde grip belirtisi taşıyorsanız, test yaptırmasanız dahi bu kişilerden uzak durmanız önerilmektedir.

Eğer çocuğunuz varsa, ve gripse, ateşi iki gün boyunca yüksekse, ve düşmüyorsa, öncelikle ateş düşürücü ilaçlar vererek çocukta olan problemi geçici olarak çözmemeli, üçüncü gün telaş yapmadan domuz gribi testi yaptırmalısınız. Bu sırada doktor kontrolünde olmayı da ihmal etmemelisiniz. Eğer domuz gribi söz konusu ise, çocuğunuz doktorları tarafından daha yakın takip, ve kontrole alınacaktır.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası