Domuz Gribi Nedir?

Bundan bir kaç sene önce dünyada çok sayıda kişinin ölümüne neden olmuş olan domuz gribi yine gündemde; ve yaklaşık 40 kişi, sadece Türkiye’de bu yıl da domuz gribinden hayatını kaybetmiş durumda. Peki domuz gribi nedir, domuz gribi nasıl bulaşır, domuz gribi nasıl önlenir? Tüm bu soruların yanıtlarını, ve çok daha fazlasını yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabileceksiniz…

Domuz Gribi Nedir?

İnsanlara ilk olarak domuzlardan bulaştığı için domuz gribi adını almış olan, İnfluenza A virüsü’nün bir tipi olan H1N1 nedeni ile ortaya çıkan, günümüzde mevsimsel grip kadar yaygın olan, ancak halen bu nedenle insanların hayatını kaybedebildiği, bahar, ve kış ayları başta olmak üzere tüm sene boyu gözlemlenebilen grip türü olarak tanımlanabilmektedir. Solunum sistemini tutmasının yanında, bulaşma riski de oldukça yüksektir.

Domuz Gribi Nasıl Bulaşır?

Solunum yolu enfeksiyonu olan domuz gribinin bulaşması da solunum yolu ile gerçekleşmektedir. Bulaşma riskinin çok yüksek olduğunu biraz önce de belirtmiş olduğumuz domuz gribi, virüsün bulaşmış olduğu parçacıkların solunması ile de bulaşabilir. Örneğin, domuz gribi olan bir kişinin hapşırdığı odada bulunan kapı koluna bulaşan virüs, sonrasında odaya yayılabilir, ve sonradan odaya giren kişiye bulaşabilir.

Öksürük, ve hapşırık ile daha çok bulaştığı belirtilen domuz gribi, öksürme; ve hapşırma sırasında ortama yayılan damlacıkların diğer kişinin ağız, ya da burun yolu ile bu damlacığı soluması sırasında ona bulaşmaktadır. Biraz önce vermiş olduğumuz kapı kolu örneğinde, burada kalan damlacığa elinizle dokunur, sonrasında da elinizi ağzınıza, ya da burnunuza götürürseniz de domuz gribi bulaşması mümkündür.

Domuz Gribi Belirtileri, Domuz Gribi Nasıl Önlenir? —>

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası