Domuz Gribi Nasıl Belli Olur?

Son zamanların yaygın, ve korkutan grip türü domuz gribidir. Grip virüsünün mutasyona uğraması ile ortaya çıkar; ve belirti; ve etkileri domuzların gribine benzediği için de domuz gribi adı ile anılır. Bu yazımızda sizleri domuz gribi hakkında bilinçlendirmek adına, domuz gribi nasıl anlaşılır, ve domuz gribi nasıl belli olur sorularının yanıtlarından söz edeceğiz. Belirtileri her ne kadar grip ile benzeşse de, domuz gribi hakkında bilgi sahibi olunması; ve bulaşma olasılığı çok yüksek olan bu hastalık söz konusu olduğunda, hastanın karantinaya alınması gerekmektedir. O halde zaman kaybetmeden domuz gribinden ne zaman şüphelenmemiz gerektiğini gözden geçirelim…

Domuz Gribi Nasıl Belli Olur?
Domuz Gribi Nasıl Anlaşılır?

Domuz gribinin belirtileri grip ile her ne kadar benzeştirilse de, aslında etkileri çok ağır olduğundan dolayı bu isimle anılmaktadır, ve yine bu nedenle, normal gripten ayrılır. Sağlıklı kişilere bulaşma riski oldukça yüksek olan domuz gribinin ölümcül sonuçları bulunabilmektedir. Bir başkasından bulaşan domuz gribi, 2 – 4 gün arası kuluçka döneminden sonra, hızlı şekilde etkilerini göstermeye başlar.

Domuz gribinin başlangıcı ilk olarak genellikle üşüme, ve titreme şeklindedir. Sonrasında ateş yükselip 38 derece, ve üzerine çıkar. Bunu, şiddetli bir baş ağrısı takip eder. Bu ağrı öyle bir ağrıdır ki, göz çukurlarınıza kadar vurduğunu hissedebilirsiniz. Kas; ve eklem ağrılarının da şiddetli şekilde görüldüğü domuz gribinde, bu belirtileri, burunda tıkanıklık, öksürük, ve bitkinlik takip eder. Bazı vakalarda ishal; ve kusmadan da söz edilebilir.

Fakat şunu da unutmamamız gerekir ki domuz gribi belirtileri, ve etkileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bu belirtiler, ya da bu etkilerin sizde olmaması dolayısı ile, şiddetli grip durumlarında doktora gitmemezlik yapmanız, bu nedenden dolayı doğru olmayacaktır.

Çocuklar için, domuz gribi nasıl belli olur, ve domuz gribi nasıl anlaşılır sorularının yanıtları, yetişkinlere göre biraz daha farklı olabilmektedir. Örneğin çocuklar nefes almakta zorlanabilir; ya da her zamankinden hızlı nefes alma durumları söz konusu olabilir. Cilt rengi maviye dönebilen çocuklar domuz gribinde yeteri kadar sıvı da alamadıkları gibi, huzursuzluk da yaşayabilirler. Uyuduktan sonra bir türlü uyanamama, çevresel uyaranlara cevap verememe, yüksek ateş, şiddetli öksürük… gibi durumlarda çıcukların mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna götürülmesi gerekmektedir.

Yetişkin bir bireyseniz, karın, ve göğüs içerisinde şiddetli basınç; ve ağrı, nefes almakta zorluk, şiddetli mide bulantısı, kusma, ani baş dönmeleri… gibi durumlar yaşıyorsanız, siz de acil olarak, en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Unutmayın: Domuz gribi olduysanız belirtiler çok ani şekilde ortaya çıkar, ve hızlı şekilde ilerler. Bu nedenle, her bir belirtiyi ciddiye almalı, acil müdahalede bulunulmasını sağlamalısınız.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası