Demir Eksikliği Anemisi Nedenleri

Demir, dünya genelinde en çok bulunan minerallerden bir tanesi olsa da, Demir eksikliği anemisi, aneminin en sık karşılaşılan şeklidir ve bu dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de bu şekildedir. Peki Demir eksikliği anemisi nasıl anlaşılır? Demir eksikliği anemisi nedenleri nelerdir? Merak ettiğiniz bu soruların yanıtlarını sizlerle ilerleyen bölümlerde paylaşacağız. Eğer kendinizde Demir eksikliği anemisi olduğunu hissederseniz hemen bir Hematoloji uzmanına başvurmalısınız. Aksi halde istenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Demir Eksikliği Anemisi Nasıl Anlaşılır?

Hem aşırı uyku hali; hem de uykusuzluğa neden olabilen Demir eksikliği anemisi bunun yanında bitkinlik, halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı, kaşıntı, tırnak bozuklukları, saç dökülmesi, unutkanlık, öğrenme güçlüğü, baş dönmesi, göğüs ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı, yutkunma güçlüğü… gibi pek çok yaşam kalitesinin düşmesine sebep olan belirtiye neden olabilmektedir.

Bunlara ek olarak, bir kişiye Demir eksikliği anemisi teşhisinin konulabilmesi için, o kişide hem kan hemoglobin; hem de depo Demir düzeyinin düşük olması gerekmektedir. Bu değerler kan sonuçlarında Hb ve Ferritin isimleri ile geçmektedir. Ferritin Demirdir. Bir kişiye Demir eksikliği anemisi teşhisinin konmasının sonrasında, Demir eksikliği anemisi nedenlerinin bulunması gerekir. Aksi halde, tedavisi yapılan Demir eksikliği anemisi bir müddet sonra tekrarlar. Ya da, mide – bağırsak kanseri gibi nedenlere dayalı olabilen Demir eksikliği anemisinde, erken önlem alınabilecek olan mide – bağırsak kanserleri ilerleme gösterir.

Ağızdan alınan Demir azalır, vücudun Demir ihtiyacı artar, Demir kaybı artar; ya da Demir emilimi azalırsa, Demir eksikliği anemisi ortaya çıkar. Doğru tedavi için ilk olarak Demir eksikliği anemisi nedenleri doğru bilinmelidir. O halde ilk işimiz bu nedenleri gözden geçirmek olmalı.

Demir Eksikliği Anemisi Nedenleri

■ Ağızdan Alınan Demir Miktarının Azalması: Demir en çok et ve et ürünlerinin içeriğinde bulunmaktadır. Ağızdan alınan Demirin midedeki emilimini en kolay gerçekleştiren gıdalar, hayvansal gıdalardır. Hayvansal gıdalardan alınan Demir, kan değerini yükseltmektedir. Üzüm, ıspanak ve kurubaklagiller ise bitkisel Demir içerikli gıdalar olup, daha zor emilimlerinin gerçekleştiğini unutmamamız gerekir. Vejeteryansanız; ya da hayvansal gıdaların tüketimini az gerçekleştiriyorsanız, Demir eksikliği anemisinin sizdeki görülme oranı daha yüksek olacaktır. Bu bilgilere ek olarak şunu da unutmamalısınız: Kalp – damar hastalıklarınız varsa ya da trigliserit ve kolesterol problemleriniz söz konusu ise Demir eksikliği anemisi sorununu gidermek için tüketmeniz gereken et miktarının, doktorunuzun belirttiğinden fazla olmamasına da dikkat etmelisiniz.

■ Vücudun Demir İhtiyacının Artması: Belirli bazı kişilerde, vücudun Demir gereksinimi, diğer kişilere göre daha fazla olmaktadır. Bu grupları şu şekilde sıralayabiliriz:
– Hamile kadınlar
– Emziren anneler
– Çocuklar ve ergenlik dönemindeki gençlerde, vücut kitle indeksi artanlar
Bu gruplar içerisinde de, özellikle çocuklarda görülen Demir eksikliği anemisinin, büyüme ve gelişme geriliğine neden olması dolayısı ile önemli olduğunun altını çizmeliyiz. Bu nedenle bu konuda çocuklarınızı yakın takibe almanızda fayda var.

■ Vücut Tarafından Gerçekleştirilen Demir Emiliminin Azalması: Çölyak hastalığında ve midede atrofik gastrit probleminin varlığında, vücut Demir emilimini daha az gerçekleştirmektedir. Çölyak hastalığı, bağırsakların, ömür boyu sürecek olan, Gluten isimli proteine hassas olması şeklinde tanımlanabilmektedir. Gluten, buğday, arpa, yulaf, çavdar… gibi gıdalarda bulunmaktadır. Midede yerleşen ve mutlaka tedavi edilmesi gereken Helicobacter Pyleri de Demir eksikliği anemisine neden olabilmektedir. Bu grupta yer alan bir nedenden dolayı Demir eksikliği anemisi söz konusu ise tedaviye direncin de söz konusu olabileceğini belirtmemiz gerekmektedir.

■ Vücudun Demir Kaybının Artması: Genç kadınlarda, menstrasyon; yani adet dönemi dolayısı ile kan kaybının olması, lohusalık dönemi, doğum… gibi gelişmeler Demir kaybının artmasına neden olabilmektedir. Bununla birlikte, menopoz dönemindeki kadınlarda; ya da erkeklerde görülen Demir eksikliği anemisinde de akla mide ve bağırsak hastalıkları gelmektedir. Bağırsak parazitlerinin de Demir eksikliği anemisine neden olabileceğini belirtmeliyiz.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası