Daha Uzun Yaşamanın Sırları

Herkesin hayali, ortalama insan ömründen daha uzun yaşamak yönünde. Bunun için kendini dondurup, gelecekte uyandırılmayı bekleyenler de var; bilim adamları arasında ölümsüzlüğü bulmaya çalışanlar da var. Bazılarımız fantastik romanlar okuyor ve örneğin bu romanların içerisinde hiç yaşlanmayan vampirleri görüp, öyle bir dünyanın olup olmadığını merak ediyor. Ancak verilen bilgilere göre, daha uzun yaşamak ve bu süreçte hiç hastalanmamak, gelecekte mümkün olacak. Öyle ki, insan sayısının artık, kıtlık sorununun baş göstermemesi için, doğum kontrol kurumları oluşturulacak. Bu kurumlar, kimlerin bebek sahibi olacağına karar verecek. Aksi halde üreme gibi bir durum söz konusu olmayacak… Tabi bu durum çok uzun bir gelecekte söz konusu olacak; eğer olursa… Biz ise sizlere yazımızın ilerleyen bölümlerinde, daha uzun yaşamanın sırlarından söz edeceğiz.

Daha Uzun Yaşamanın Sırları

■ Daha uzun yaşamak için ev yemeklerini, fast-food tarzı atıştırmalıklara, şeker ve tatlandırıcı içeren şeylere, trans yağ ile hazırlanan cips türü zararlılara tercih edin. Yemek yemek ve su içmek, insan vücudunun yakıtları gibidir; tıpkı arabanıza aldığınız benzin gibi. Ve söz konusu bu yakıtların sağlıklı olması gerekir. Yeşil çayı ise kalp ve beyin sağlığınız için, kahvenin yerine tüketin.

■ Balık ve diğer deniz ürünlerinin amino asit içerikleri yüksek. Bu nedenle tüketilmeleri öneriliyor. Kırmızı et tüketimini ise azaltmalısınız. Eğer kırmızı et tüketimini azaltmayı başarabilirseniz, kansere yakalanma riskinizi kendi ellerinizle azaltmış olursunuz.

■ Zaman dediğimiz kavram o kadar hızlı akıp gidiyor ki, biz onun hızına yetişemiyor; bir olay yaşadığımızda ve sonradan dönüp zamanını hatırlamaya çalıştığımızda, zaman ne çabuk geçmiş diyebiliyor; aradan geçen zamana inanamıyoruz. Ama yine de bize sunulan ve uçup giden bu kavramı cömertçe harcıyoruz. Daha uzun yaşamak istiyorsanız zamanınızı kaliteli geçirin. Beyin sağlığınız için insanlarla iletişim çok önemlidir. Dostlarınız, sevdikleriniz; ailenizle daha fazla vakit geçirin.

■ Sağlıklı yaşamanın sırlarından bir diğeri de egzersiz yapmak. Haftada toplamda 150 dakikadan az egzersiz yapmayın. Yoga ve uyku öncesi egzersizler de buna dahil; ama tercihiniz yürüyüş, yüzme, bisiklete binme… gibi aktivitelerle başlamalı.

■ Haftada en az üç kere partnerinizle birlikte olun. Bu sizin hormonal dengelerinizi sağlayacağı gibi, sizin için bir kardiyo egzersiz özelliği gösterecektir ki bu, kalp damar sağlığınızın korunması anlamına gelir. Bunlara ek olarak mutlu olursunuz.

■ Günde en az 15 dakika meditasyon yaparak kalp hastalıklarından korunun ve beyin hücrelerinizi yenileyin. Uykusuzluk probleminizi çözün. Yorgunluk hissinizden kurtulun.

■ Daha uzun yaşamanın sırlarından bir diğeri de günde en az altı saat uyumak. Böylece, beyniniz gün içerisinde öğrendiği bilgileri pekiştirir. Vücudunuz enerji toplar. Ölüm riskiniz sadece altı saat uyuyarak yarı yarıya azalabilir.

■ Çalışıp, aynı zamanda sosyal olarak aktif olmak beyninizin aktif olmasını sağlayacaktır. Bu nedenle, sürekli uzatıldığı belirtilen emeklilik yaşına kızmayın. Hatta 70 yaşından sonra bile çalışın.

■ Evleneceğiniz insanla mutlu olun. Birlikteliğinizi dostluk ve saygı ile pekiştirin.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası