Baş Ağrısı Nasıl Geçirilir?

Baş ağrısı pek çoğumuz için günlük yaşam şeklinin bir parçası halini almış durumda. Ve bizler genellikle, çaresiz kaldığımız bu durumda ağrı kesicilere baş vuruyoruz. Oysa ki hiç bir ağrı kesicinin tedavi edici özelliği yoktur. Sadece problemin anlık olarak çözülmesine yardımcı olur. Ve iyi ağrı kesiciler, etkisi bir kaç saat daha uzun süren ilaçlardır. Ağrı kesici içtiğinizde bol su da içmelisiniz. Aksi halde böbreklerinize zararları dokunacaktır. Peki ağrı kesici kullanmadan baş ağrısı nasıl geçer? Baş ağrısı nasıl geçirilir? İşte sorularımızın yanıtları:

Baş Ağrısı Nasıl Geçirilir?
Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Her şeyin öncesinde baş ağrısını neyin tetiklediğini bilmek gerekmektedir. Örneğin, bazen, içtiğiniz ağrı kesiciler baş ağrısını gündeme getirebilmektedir. Bu nedenle okuma alışkanlığı kazanmalı ve içtiğiniz ilaçların yan etkilerini bilmelisiniz. Uykusuz kalmak, susuz kalmak, stresli olmak ve düşük kan şekeri de baş ağrısını tetikleyen diğer faktörler arasında yer almaktadır. Kısacası, günlük rutin alışkanlıklarınızdan sapöanıza neden olan durumlar, ortaya baş ağrısını çıkartırlar. Ve bu gibi durumlarda, doğal yöntemlerle, herhangi bir yan etki ile karşılaşmadan baş ağrısı sorununuzu çözebilirsiniz. Gelin bu doğal yöntemleri birlikte gözden geçirelim.

■ Günde iki litreden az su içiyorsanız, dehidrasyon, yani susuzluğa bağlı baş ağrısı yaşayabilirsiniz. Bu sorunu, günde iki litreye yakın su içerek rahatlıkla çözebilirsiniz. Önemli olan suyu ihtiyaç duyduğunuzda içmek değil; ihtiyaç duymadan içmektir. İhtiyaç duyduğunuzda zaten vücudunuz susuz kalmış demektir.

■ Bir bardak sıcak suyun içerisine iki çorba kaşığı elma sirkesi ilave edin ve hazırlamış olduğunuz bu karışımı yavaşça içerek baş ağrısından kurtulun. Eğer her gün elma sirkesi suyunu içerseniz, vücudunuzda sıvı dengesi sağlanmış olacak ve dolayısı ile de susuzluğa bağlı baş ağrısı problemi ile karşılaşmayacaksınız.

■ Bir bardak sıcak suyun içerisine yarım limon suyunu ilave ederek hazırlamış olduğunuz bu karışımı, baş ağrısından kurtulmak için içebilirsiniz. Günde iki kez tüketmeniz halinde, elma sirkesi gibi, susuzluğa bağlı baş ağrısını önler ve vücudun pH seviyesini dengeleyerek sindirime yardımcı olur. Pek çok sağlık probleminden limonlu su ile kurtulabilirsiniz.

■ Migrene bağlı baş ağrısında genellikle soğuk ve buz uygulamaları işe yarayacaktır. Ancak baş ağrısının nedeni soğuk algınlığı ya da stres ise sıcak uygulamalar işe yarayacaktır. Elbette siz sorunun nerden kaynaklandığını bilemezsiniz. Bu nedenle aynı anda her iki uygulamayı da yapmak sizin için etkili sonuç olacaktır. Alın ve şakak bölgesine buz kalıbı uygulayıp, omuzlarınıza ve boynunuza da sıcak su torbası koyarak baş ağrısından kısa süre içerisinde kurtulabilirsiniz.

■ Pek çok ağrı kesicinin içeriğine baktığınızda Kafein görürsünüz. Kafein, özellikle zonklama türü baş ağrısında etkilidir. Kan damarlarını daraltarak ağrının hafiflemesini sağlamaya yardımcı olur. Bununla birlikte, ağrı kesici ilaçların vücutta daha kolay emilmesini ve etkisini daha kısa sürede göstermesini de sağlar. Bu nedenle bir fincan Türk kahvesi ya da nescafeyi mutlaka denemelisiniz.

■ Bazı bitki çayları da farklı tür baş ağrısı için etkin çözüm olacaktır. Öncelikle her sabah tükettiğiniz çayı mutlaka içmelisiniz. Limonlu zencefil çayı, migrene bağlı baş ağrısı ve mide bulantısı için oldukça etkilidir. Soğuk algınlığına bağlı baş ağrısının giderilmesinde tarçın çayından yararlanabilirsiniz.

■ Baş ağrısı nasıl geçer sorusunun yanıtları için kokusu acıyı azaltan uçucu yağlarla masaj uygulamaları gerçekleştirebilirsiniz. Bu noktada nane yağı, okaliptus yağı ve lavanta yağı oldukça etkili isimlerdir. Nane yağı yatıştırıcı ve rahatlatıcı etkisi ile baş bölgesine masaj yapılarak uygulandığında ağrıyı azaltır. Okaliptus yağı kan damarlarının şişmesini azaltır.

■ Vücudun akupunktur noktalarını bilir ve bu noktalara on saniye kadar basınç uygularsanız da baş ağrısından kurtulabilirsiniz. Çünkü bu noktalar vücudun endorfin salgılamasına yardımcı olur ve dolayısı ile de baş ağrısını hafifletir. Stres ve yorgunluğa bağlı baş ağrısından kurtulmak için iki kaşın ortasında bulunan noktaya basınç uygulamalısınız. Stres ve soğuk algınlığına bağlı baş ağrısından kurtulmak için, kaşlarınızın hemen altında bulunan, burun ve göz yuvası arasındaki noktalara işaret parmaklarınız ile masaj yapabilirsiniz.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası