Bağışıklık Sisteminin Çökmesinin Belirtileri

Sağlıklı bağışıklık sistemi, sağlıklı yaşam anlamını taşımaktadır. Kış aylarında sık sık grip olmaktan tutun da, kansere yakalanmaya kadar, ağız yaralarından yorgunluğa kadar pek çok şeye neden olan bağışıklık sisteminin çökmesi, istenilen bir durum değildir. Bu nedenle, bağışıklık sisteminin zayıfladığı nasıl anlaşılır sorusunun yanıtları olan, bağışıklık sisteminin çökmesinin belirtilerini bilmek gerekir. En azından söz konusu belirtiler hissedildiğinde bir doktora danışabilir ve gerekli önlemlerin alınmasını isteyebilirsiniz. Aksi halde, belki grip, ağız yarası gibi sorunların çözüm yolunu bulabilirsiniz, ama emin olun kanser olup da tedavisi ile uğraşmak istemezsiniz. İşte bu nedenle bağışıklık sistemi önemlidir.

Bağışıklık Sisteminin Zayıfladığı Nasıl Anlaşılır?

■ Yorgunluk, bağışıklık sisteminin çökmesinin belirtileri arasında ilk sırada yer alıyor. Ama her insan yorulabilir. Bu nedenle ayrımı doğru yapmak gerekir. Eğer çok fazla çalışuyorsanız ve demirden yapılmadığınızı da kabul edersek, yorulmanız oldukça normal. Ancak, sabahları yataktan yorgun kalkmak, çabuk yorulmak, dinlendiğiniz halde yorgunluğunuzun geçmemesi… gibi pek çok şey size bağışıklık sisteminin çökmesini anlatmakta. Ve mutlaka dikkate alarak bir Dahiliye; yani İç Hastalıkları uzmanına başvurmalısınız.

■ Genellikle başımıza gelmez, ya da bir yakınımızdan duymazsak, beyaz kan hücrelerinin sağlığımız açısından önemini bilmeyiz. Oysa ki, beyaz kan hücrelerinin yeterli sayıda olmaması ya da yeteri kadar üretilmemesi halinde, biz hem çok kolay hastalanır; hem de hastalandığımızda çok zor iyileşiriz. İshal, üst solunum yolu hastalıkları ya da idrar yolu veya genital enfeksiyonlarla sık sık karşılaşıyorsanız, bu durumu kesinlikle görmezden gelmeyin. Bir doktora görünmeyi ihmal etmeyin.

■ Ağız içinde pamukçuk oluşmasının nedeni aslında Candida adı verilen bir mantara bağlı ve bu mantar sadece ağız içerisinde kalmayıp boğaza, yemek borusuna, mideye, bağırsaklara kadar ilerleyip vücuda yayılabiliyor. Bağışıklık sisteminin çökmesinin belirtileri arasında yer alan bu durum, kendi başıma bağışıklık sisteminin çökmesine de neden olabiliyor. Bununla birlikte Candida isimli mantarın kansere neden olduğu da son yıllarda yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen bilgiler arasında yer alıyor. Aynı zamanda aftlar, ağız içinde ve dilde çıkan beyaz lezyonların yıl içerisinde dört sefer çıkması da bağışıklık sisteminin çökmesinin belirtileri arasında yer alıyor. Bazı doktorlarımız bu sorunları basite alıp, karbonat ile gargara yaptığınızda geçeceğini belirtebilirler. Ancak siz bununla yetinmeyip, sorunun sık sık tekrarladığını belirtmeli ve gerekli tahlillerin yapılmasını talep etmelisiniz. Aksi halde doktorunuz, sorunun tek seferlik olduğunu düşünmüş olacaktır.

■ Uçuk da bir diğer belirti. Dudaklarda ve ağız çevresinde, yılda dört kereden fazla uçuk çıkıyor, kendini içi sıvı dolu yara kabarcıkları ile belli ediyorsa, bağışıklık sisteminin çökmesine işaret ediyor olabilir.

■ Ergenliğe ya da yediğimiz şeylere bağladığımız; ama sürekli aynı yerde tekrar eden sivilceler, kapalı ayakkabıya bağladığımız ayak mantarları, kasık bölgesinde oluşan kızarıklıklar, saç derisinin pullanması gibi sorunlar da bağışıklık sisteminin çökmesinin belirtileri arasında yer alıyor.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası