Bağışıklık Sistemi Nedir?

Bağışıklık sisteminin ne olduğu hepimize göre değişiklik gösteren bir kavram olmakla birlikte, az – çok hepimiz bağışıklık sistemi nedir ve bağışıklık sistemi nasıl güçlenir sorusunun yanıtlarını biliyoruz. Kanser üzerinde dahi önemli etkileri bulunan bağışıklık sistemi hakkındaki bilgilerin az – çok olması ise genellikle yeterli olmayıp, tam bilgiye sahip olmayı gerektirmektedir. Bu nedenle sizlere, hem bu soruların yanıtlarını, hem de bağışıklık sistemi güçlendirici besinlerin aktarımını gerçekleştireceğiz.

Bağışıklık Sistemi Nedir?

Bir etkileşimli organ, hücre ve protein ağı olarak tanımlanabilecek olan bağışıklık sistemi vücudu yabancı maddelerden, bakteri ve virüslerden koruma etkisi göstermektedir. Genel olarak bağışıklık sisteminin, vücuda giren patojenler olarak tanımlanabilecek olan mantar, virüs, bakteri ve parazitleri etkisiz hale getirerek vücuttan uzaklaştırdığını belirtebiliriz; ama görevleri bununla sınırlı kalmaz.

Bazı hastalıklar dolayısı ile vücut hcreleri ile mücadele eden bağışıklık sistemi aynı zamanda, çevredeki zararlı maddeleri tanıma görevini de üstlenmektedir.

Bağışıklık sistemi hücrelerinin kaynağı kemik iliğidir. Sonrasında buradan, periferik dokuları koruyabilmek adına göç ederler. Kan dolaşımının sürdürülmesine katkıda bulunmasının yanında bağışıklık sistemi, lenfatik sistem damarlarının özel sisteminde bulunmaktadır.

Bizler genellikle bağışıklık sisteminin varlığından habersiz yaşarız. Ancak sonrasında bir an gelir ki hastalanmaya başlarız. Hal böyle olduğunda bağışıklık sisteminin çöktüğünü düşünebiliriz. Eğer bağışıklık sisteminin çöküşü çok ciddi bir oranda ise enfeksiyonlar, kötü hücreli tümörler ve kanser gibi ciddi hastalıklarla karşı karşıya kalabiliriz ki böyle bir durumu hiç birimiz istemeyiz.

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir?

■ Bağışıklık sistemini güçlendirmek için her şeyin öncesinde yeterli uyku uyumak gerekmektedir ki yetişkinler için yeterli uykunun süresi günlük 7 – 9 saat aralığındadır. Bağışıklık sistemi ile uyku arasındaki bağlantı biliniyor olmasa da, yeterli uyumayan kişilerin daha çabuk hasta olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Uykunun dinlenme zamanı ve vücut hücrelerinin yenilenme ortamı bulduğu bir zaman dilimi olarak bilindiğini ise söyleyebiliriz. Bu nedenle, telefon, bilgisayar ve televizyon gibi cihazlardan uzak, karanlık, uygun ortam ısısının bulunduğu bir ortamda gerektiği kadar uyumak önemlidir.

■ Günde en az yarım saat, orta tempolu egzersizler yapmalısınız. Bu sayede hem bağışıklık sistemi güçlenecek, hem de vücut iyi hissettiği kimyasalları salgılayacaktır ki bu kimyasallar sayesinde daha iyi uyuyup daha iyi uyanabilir, uyku kalitenizi de böylece arttırmış olursunuz. Bu nedenle hiç bir şey yapamıyorsanız bile günde en az yarım saat orta tempolu yürüyüş yapmalısınız.

■ C vitamini, E vitamini, Çinko ve Beta-karoten içerikli besinleri daha fazla tüketmeye özen gösterin. Bu besinler arasında lahana, kırmızı üzüm, havuç, soğan, ıspanak… gibi isimler yer alıyor.

■ Hayatınızdan stresi olabildiğince uzak tutun. Stressiz bir yaşam sürmek zor; ama uzun süreli streslere maruz kalmak vücutta stres hormonlarını salgılayarak bağışıklık sisteminin baskılanmasına neden olmaktadır. Bir miktar stres, başlangıçta grip gibi hastalıklara neden olur. Ancak şiddeti artan stres, kanser gibi hastalıkların da vücutta artış göstermesine neden olabilir. Bu nedenle, stresi kontrol altında tutabilme yöntemlerini şu şekilde sıralayabiliriz:
• Sakin olmaya çalışın
• Meditasyonu öğrenin
• İnsanlarla iletişim kurun ve gerekiyorsa stres yönetimi hakkında profesyonel yardım alın.
Stres azaldıkça vücutta azalan stres hormonları, daha iyi uyumayı olanaklı hale getirir. Ve düzenli meditasyon yapan kişilerin bağışıklık sisteminin daha güçlü olduğu da yapılan araştırmalarla kanıtlanmış bulunmaktadır.

■ Gülmek ise bağışıklık sistemini güçlendirmenin en keyifli yöntemidir. Bu sayede vücudun stresi ve stres hormonları azalır. Beyaz kan hücrelerinin sayısı artar ki beyaz kan hücreleri sayesinde vücut enfeksiyonlarla daha kolay savaşır. Bu nedenle olabildiğince gülün.

■ C vitamini alarak bağışıklık sistemini güçlendirebileceğinizi, diğer vitamin ve minerallerden de söz ederken belirtmiştik. Ancak C vitamininin önemine bir kere daha değinmek istedik. C vitamini alımı sayesinde vücut daha az hastalanmaktadır. Bu nedenle, günde üç öğün, yemeklerle birlikte 250 – 500 mg C vitamini alınması önerilmektedir. Unutmayın: C vitamini vücut tarafından üretilmediği gibi depo da edilmez. Dolayısı ile onu yeterli miktarda almanız çok önemlidir.

■ Güçlü bir bağışıklık sistemi için vücudun günlük 1 – 3 gram arası Omega-3’e de gereksinimi vardır. Somon, uskumru ve ton balığında bol miktarda Omega-3 bulunmaktadır. Keten tohumu, ceviz, anne sütü, badem ve fındık ile birlikte koyu yeşil yapraklı bitkilerde de az da olsa Omega-3 bulunmaktadır. Eğer bu besinlerin tüketimini rahat bir şekilde gerçekleştiremiyorsanız, balık yağı ve Omega-3 içerikli şurupların kullanımını doktorunuz gözetiminde gerçekleştirebilirsiniz.

Bağışıklık Sistemi Güçlendirici Besinler

■ Bol miktarda tereyağı tüketilmelidir.
■ Her gün mutlaka en az bir tane köy yumurtası yenmelidir.
■ Günde otuz tane boyalı olmayan zeytin ve yemeklerde de halis zeytinyağı kullanılmalıdır.
■ Zeytin yaprağı çayı içilmelidir.
■ Bağışıklık sistemini çökertmesi dolayısı ile şekerden uzak durulmalıdır.
■ Gazlı içecek tüketimi gerçekleştirilmemelidir.
■ Sınırsız paça çorbası tüketimi gerçekleştirilebilir.
■ Günde en az bir kase ev yoğurdu tüketmek, bağışıklık sistemi ve bağırsak florası için çok önemlidir ve pek çok uzman bağışıklık sisteminin bağırsaklarda olduğunu savunmaktadır.
■ Doğal sirke ve kaya tuzu ile evde hazırlanmış lahana turşusu tüketilmelidir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası