Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir?

Bağışıklık sistemi sağlığımızın bir nevi bekçisi niteliğindedir ve hepimiz biliriz ki bağışıklık sistemimiz güçlü olursa, sağlık bakımından biz de güçlü olur; daha az hasta oluruz. Özellikle kış aylarında, üst solunum yolu hastalıklarına sık yakalanıp, örneğin sık sık grip olduğumuz için gündeme gelen bağışıklık sistemi, aslında çağın hastalığı olan kanser için de sürekli gündemde kalmalıdır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yönelik çok sayıda öneri bulunmaktadır. Ve uzmanların belirtmiş olduklarına göre bağışıklık sistemi bağırsaklardadır. Peki genel olarak baktığımızda bağışıklık sistemi nasıl güçlenir? İşte bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları ve bağışıklık sistemi hakkında bilgiler:

Bağışıklık sisteminin çökmesinin en önemli nedeni strestir. Sağlıksız beslenme, uykusuzluk, mevsim değişikliği… gibi pek çok etken de bağışıklık sisteminin çökmesine neden olabilir. Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları arasında yer alan ilk ve en önemli yöntem ise doğal besinlerle beslenmektir. Ancak günümüzde o doğal besinleri bulmak biraz zor olabilir. Malum, yediğimiz ekmekte kullanılan un dahi GDO’lu, genetiği değiştirilmiş buğday ile hazırlanmaktadır.

Virüsler ve zararlı bakteriler vücuda, bağışıklık sisteminin zayıf olduğu anlarda zarar verirler. Bununla birlikte, zaten zayıf olan bağışıklık sistemi, sağlıklı doku – enfekte olmuş doku arasındaki farkı algılayamaz. Hal böyle olunca işlevini yerine getirememiş olur ve biz hasta oluruz. Bundan dolayı da bağışıklık sistemini güçlendirmek önemlidir. Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi, bağışıklık sisteminin çökmesine, hava kirliliğinden sigaraya, aşırı kilodan kalitesiz uykuya kadar pek çok etken neden olmaktadır. O halde, tüm bu bilgileri edindiğimize göre, artık bağışıklık sistemi nasıl güçlenir sorusunun yanıtlarını alabiliriz.

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir?

■ Hasarlı olan bağırsak duvarlarını iyileştirmek, bununla birlikte bağışıklık sistemini güçlendirmek için hayvansal gıdalarla beslenin. Taze olması kaydı ile hayvansal yağlar, et ve kemik sularını bu gıdalara örnek olarak gösterebiliriz. Pek çoğumuzun bu besinlerden midesi bulanabilir; ancak sağlıklı olmak için katlanmaya değer.

■ Doğal antibiyotik olmaları dolayısı ile soğan ve sarımsaktan sık sık yararlanın. Bu besinlerin çiğ tüketilmelerine dikkat edin. İçeriğinde C vitamini bulunduran limonu da kullanarak sağlıklı bir iksir elde edebilirsiniz. Bu anlamda yapmanız gereken, taze sıkılmış iki litre limon suyunu cam bir kavanozun içerisine eklemek ve yeni ezilmiş kırk diş sarımsağı da kavanozun içerisine alıp, kavanozu karanlık bir yerde, ağzı kapalı olarak bir ay bekletmektir. Ardından süzüp, hazırlamış olduğunuz karışımdan sabah ya da akşam, yarım çay bardağı içmeniz yeterli olacaktır.

■ Vücutta birikmiş olan toksin ve ağır metal atıklarını taze sıkılmış sebze suları içerek vücudunuzdan uzaklaştırabilirsiniz. Bizler genellikle taze sıkılmış meyve sularına alışkınız. Ancak bağışıklık sistemimiz taze sıkılmış sebze sularına da gereksinim duyuyor.

■ Alkali besinler tüketerek vücudun pH dengesini koruyabilirsiniz. Bunun için mevsiminde yetişen sebzeleri olabildiğince çiğ tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Roka, yeşil soğan, kişniş, maydanoz… gibi yeşil sebzeler bu anlamda ilk tercihiniz olmalı.

■ Probiyotik besinler özellikle de fermente gıdaları tüketerek, zararlı bakterileri vücudunuzdan uzaklaştırabilir; yararlı bakterilerin miktarını ise arttırabilirsiniz. Ev yoğurdu, kefir, turşu, şalgam suyu, bu anlamda size önerebileceğimiz isimlerdir.

■ Kabuklu yemişlerin ve tohumların yağları, genellikle kilo aldırma etkisi dolayısı ile adı anılan balık yağı, zeytin yağı, soğuk pres yağlar, sağlığınız için iyi yağ tercihleridir.

■ Bilinenin aksine, çocuklarınızın bağışıklık sistemini güçlendirmek için bir evcil hayvan besleyebilirsiniz. Ancak hem bu hayvanın tüm aşıları yapılmış olmalı; hem de gerekli hijyen kurallarına uyulmalıdır.

■ Oksijeni bol bir ortamda, tercihen ormanda ya da deniz kenarında, arabaların az olduğu yürüyüş yollarında, fiziksel yapınıza uygun egzersizleri düzenli olarak yapın.

■ Yüzmek en iyi egzersizler arasında yer almaktadır. Ancak olabildiğince, havuzda değil, deniz, göl, nehir gibi doğal sularda yüzmeye özen gösterin.

■ Gün içerisinde ortalama yarım saat; ama özellikle güneşin dik gelmediği saatlerde güneşlenin. Bu anlamda 10:00 – 14:00 saatleri arasını önermediğimizi belirtmeliyiz.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası