Antibiyotik Kullanmanın Zararları

Bu yazımızda sizlere antibiyotik kullanmak ile ilgili bilgilerden söz ederek, antibiyotik kullanmak zararlı mıdır, antibiyotik kullanmanın zararları nelerdir gibi soruların yanıtlarından söz etmeye çalışacağız. Doktorunuz tarafından önerildiği zamanları hariç tutarak vereceğimiz bilgilerin ilkini şu şekilde aktarabiliriz: Antibiyotik kullanmak gereksiz şekilde gerçekleştirilecek olursa, bir zaman sonra vücut tarafından alışılacak olan bu kuvvetli ilaçların, doktor kontrolünde kullanılması halinde dahi faydası olmayabilir. Bu nedenle, antibiyotik kullanmak için kesinlikle doktorunuzun önerisini beklemelisiniz.

Antibiyotik Kullanmak Zararlı Mıdır?

• Antibiyotik kullanmanın zararları arasında ilk olarak, alerjik reaksiyonlara neden olan etkisinden söz etmemiz gerekiyor. Küçük bir kaşıntı, ya da deri döküntüsü şeklinde görülebilen söz konusu alerjik reaksiyonların ölüme kadar da gidebileceğini belirtmeden geçmemeliyiz.

• Antibiyotik kullanmak bazen karaciğer sağlığına zarar verebilmektedir. Antibiyotik kullanımı, özellikle bazı karaciğer hastalıklarının varlığı durumunda kan tahlilleri ile karar verilmesi gereken bir durumdur. Eğer bir karaciğer fonksiyon bozukluğu varsa, doktorun, karaciğerde metabolize edilmeyen bir antibiyotik ismi önermesi gerekecektir. Ki böyle bir durum için, antibiyotik kullanımına kesinlikle doktor karar vermeli, kafadan gereksiz antibiyotik kullanımı gerçekleştirilmemelidir.

• Antibiyotik kullanmak, böbrekler üzerinde toksik etkilere neden olabiliyor. Bu durum ise böbrek yetmezliğine sebebiyet veriyor. Günümüzde karşılaşılan akut böbrek yetmezliği hastalığının, her 5 kişiden 1’inde ilaç kullanımı nedeniyle söz konusu olduğu belirtiliyor.

• Antibiyotik kullanımı, vücuttaki yararlı bakteriler olan probiyotiklerin ölmesine neden oluyor. Probiyotikler öldüğü zaman ise zararlı bakteriler oluşuyor. Söz konusu zararlı bakteriler, antibiyotik kullanmanın zararları arasında yer alan ishale neden olabiliyor. Hatta bu ishal, dizanteri ile de karıştırılabiliyor.

• Günümüzün en büyük problemlerinden birisi olan obezite de, özellikle bebeklik, ve çocukluk döneminde gerçekleştirilen antibiyotik kullanımına bağlı olarak gelişebiliyor. Bu noktada ebeveynlere çok büyük görev düşüyor. Çocuğunuzun obezite, ve buna bağlı hastalıklarla boğuşmasını istemiyorsanız, tamamen kontrolü sizde olan o küçük, masum bireye, gereksiz antibiyotik kullanımı gerçekleştirmemelisiniz.

• Antibiyotik kullanmanın zararları arasında, bulantı, kusma, karın ağrısı gibi bağırsak sistemi problemleri ile ilgili unsurlar da yer alabiliyor.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası