Alkolü Fazla Kaçırınca Ne Yapmalı?

Alkol kullanımı kötü alışkanlıklar arasında yer alıyor ve sürekli alkol kullanan kişilere alkolik denildiğini hepimiz biliyoruz. Alkolikler sürekli alkol kullandıkları için, fazla alkol sonrası mide bulantısı ya da baş ağrısı gibi bir problemleri de olmuyor. Çünkü onlar alışkınlar. Ancak sadece özel günlerde alkol alanlar, biraz da fazla kaçırırlarsa, mide bulantısı, baş ağrısı; hatta sonraki günün zehir olması gibi bir takım problemlerle karşı karşıya kalabiliyorlar. Tam da bu noktada, alkolü fazla kaçırınca ne yapmalı sorusunun yanıtları arasında yer alan, fazla alkolden sonra yapılması gerekenleri bilmek gerekiyor.

Evlenen çiftlere genellikle düğün sırasında alkol almaları önerisinde bulunulur. Çünkü bu sayede rahatlar, salonda daha rahat eğlenebilir; düğün sonrasında da ilk geceyi daha stressiz bir şekilde geçirirler. Ama eğer bu kişiler alkole alışkın değillerse ve farkında olmadan fazla kaçırdılarsa, evliliklerinin ilk gününü hasta modunda geçirecekler demektir. Tam da bu sırada, onlara alkol almalarını öneren kişilerin, fazla alkolden sonra yapılması gerekenlerle ilgili bilgilendirmede bulunmaları gerekir. Hatta bu konuda, sorsanız kitap dahi çıkartabilecek bu kişilerin, onlara, alkol alımı sırasında da yardımcı olması gerekir. Şarap ve biranın aynı anda içilmesi bazı sorunlara neden olabilir örneğin. Ama bunu ancak tecrübeli kişiler bilebilir.

Fazla alkol sonrası mide bulantısı, baş ağrısı gibi sorunlarla baş edebilmek adına her ilacın kullanımı da doğru değildir. Bu konuda da bilinçli olunması; bilenlerin bilmeyenlere yardımcı olması gerekmektedir. Aksi halde zehirlenme gibi problemlerle dahi karşılaşılabilmektedir.

Kısacası, eğer alışkın değilseniz, alkol kullanımında bilinçli olmalı ya da bir bilenden yardım almalısınız. Biz de bu nedenle, bir bilen olarak size, baştan sona alkol kullanımını anlatmak istedik.

Ne Kadar Alkol Tüketmeli?

Aslında bu sorunun yanıtı sizin kaç kilo olduğunuzla doğrudan alakalı. Yapılan bir araştırmaya göre sarhoşluğun beş farklı seviyesi bulunuyor ve beşinci dereceden sarhoş olan bir insan kendini hem rahatlamış hem de iyi hissediyor. Tabi ki herkes bunu istiyor; biraz önce bahsetmiş olduğumuz yeni evlenen çiftler gibi. Peki bu derecede nasıl kalabilirsiniz? 80 kilo olduğunuzu varsayalım. Sahip olduğunuz her 20 kilo için bir kadeh alkol alabilme şansına sahipsiniz; tabi eğer beşinci dereceden sarhoş olmak istiyorsanız. Yani sizin için dört kadeh ideal olacaktır.

Peki ya farkında olmadan fazlasını almışsanız? Fazla alkol sonrası mide bulantısı, baş ağrısı kaçınılmaz olacaktır. Bu durum genellikle kan şekerinin düşmüş olduğunu gösterir. Öyle ya, alkolün yanında meze tüketenler, bu anlamda tecrübeli olanlardır. Bunu sarhoş olmamak için yaparlar. Çünkü onlar, aç karna alkol kullanmanın iyi olmayacağını bilirler.

Alkolü Fazla Kaçırınca Ne Yapmalı?

Her ne kadar aç olmasanız da fazla alkol sonrası mide bulantısı yaşıyorsanız düşük olan kan şekerini yükseltmeniz gerekmektedir. Bunun için B ve C vitamini içeren besinlerden yardım almalısınız. Özellikle B vitamini, alkolün vücutta yarattığı etkileri ortadan kaldırma gücüne sahiptir.

Almış olduğunuz dört kadeh alkol, vücudunuzda bir litre su kaybına neden olmuş demektir. Ve bunun sonucunda baş ağrısı, yorgunluk hissi gibi pek çok istenmeyen durumla karşılaşabilirsiniz. Yaşadığınız sıvı kaybını mümkünse, taze sıkılmış meyve suları ile karşılayın. Böylece hem C vitamini almış olur; düşen kan şekerinizi yükselterek enerji seviyenizi arttırırsınız; hem de karaciğerin alkolün etkilerinden arınabilmesi için gerekli antioksidanları sağlamış olursunuz.

Fazla alkolden sonra yapılması gerekenlerden bir diğeri de sıcak bir banyo yapmaktır. Ama bunu bir keyfe dönüştürmenizi öneririz. Böylece daha rahat edersiniz ve ruhunuz huzur bulur. Bunun için küvetin içerisine sıcak su doldurun. Eğer evinizde varsa bu suyun içerisine birkaç damla ardıç, birkaç damla da rezene yağı ilave edin. Eğer şifalı bitkilere ilginiz yoksa muhtemelen bu yağlar evinizde yoktur. O zaman suyun içerisine biraz banyo köpüğü dökmeniz yeterli olacaktır. Eğer kokusu da güzelse, keyfinize kimse değmesin.

Tüm bunların yanında, acı kahvenin, soğuk havanın ve eczacınızdan temin edeceğiniz, fazla alkol alımına yönelik hazırlanmış ilaçların etkilerinden yararlanabilirsiniz. Ya da tüm bunların hiç birini yapmaz; alkolünüzü Cumartesi günü alır; Pazar günü de evinizde paşa paşa dinlenirsiniz. Tercih sizin.

One Response

  1. Harun 18 Ocak 2018

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası