Alkali Su Nedir?

Bulmacalarda sık sık karşılaştığımız sorudur: “Hayati sıvı?” İki harfli bir yanıtı vardır; ve biz bu sorunun yanıtının su olduğunu biliriz… Hayati önemi olan su nedir desek, kaç kişi bize suyun tanıtımını yapabilir? Vücudumuzda ne kadar su var biliyor muyuz? Aslında bu sorunun yanıtını bilsek dahi suyun ne kadar önemli olduğunu algılayabiliriz. Peki ya alkali su nedir? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde, tüm bu soruların yanıtlarını bulabilecek; ve artık siz de suyun tanımını yapabileceksiniz…

Su Nedir?

Besinlerin vücut içerisinde taşınmasını sağlayan; ve zararlı maddelerin vücuttan atılmasını olanaklı hale getiren, rengi, tadı, kokusu olmayan sıvıya su adı verilmektedir.

Vücudumuzda Ne Kadar Su Var?

Yetişkin bir insanın vücudunun %70’i sudur. Kanın %80’i, kemiklerin ise %20’si sudan oluşmaktadır. Ancak yaşın ilerlemesi, vücuttaki su oranının azalma nedenidir. Bu azalma ne kadar olur derseniz, Yaşlanmış bir insan vücudunun %60 – %65’inin su olduğunu söyleyebiliriz. Ölen bir insan vücudunun dahi %35 – %40 arasında değişen bir miktarı sudur.

Alkali Su Nedir?

Suyun önemini az çok anladık belki; ama her su aynı derecede iyi mi? Yani her bulduğumuz suyu içmeli miyiz? Elbette yaşam şartlarımız alkali su bulmaya müsait değilse, susuz yaşam olmaz diyerek, bulduğumuz suyu içebiliriz. Ama, eğer şansımız varsa alkali su içmeliyiz. Alkali su nedir derseniz, pH değeri yüksek olan suyun alkali su olduğunu söyleyebiliriz… Peki pH değeri nedir, ne kadar yüksek olmalıdır?

Aç Karna Su İçmenin Faydaları

Ph’ın açılımı, potansiyel Hidrojen olarak belirtilmektedir, ve bir maddenin pH değeri, o maddenin asit – alkali oranını göstermektedir. Bu asit – alkali oranını şu şekilde örneklendirmemiz gerekir: 0 – 14 arası değerlerde, 0 – 7 arasının asit, 7 – 14 arasının alkali olduğunu düşünebiliriz. Yani, pH değeri 0 – 7 arası olan yiyecek, ve içecekler asidik, 7 – 14 arası olan yiyecek; ve içecekler ise alkalidir. pH değeri 7’den yüksek olan su alkali sudur…

Alkali Su İçmek Neden Önemlidir?

Her bünyenin bir pH dengesi bulunmaktadır. Yani, her vücudun bir asit – alkali dengesi vardır. Yediğimiz – içtiğimiz şeyler; ve olumsuz duygular bu dengeyi bozar. Örneğin, stresliysek, gerginsek, hormon içeren şeyler tüketiyorsak, fast-food tarzı besleniyor, katkı maddelerinin bulunduğu işlenmiş gıdaları tüketmeyi tercih ediyorsak, ambalajlanmış gıdalar tüketiyorsak, vücudumuzun pH dengesi bozulur… Hatta soluduğumuz kirli hava bile, söz konusu asit – alkali dengesinin bozulmasına neden olmaktadır.

Alkali Su İçmek Neden Önemlidir? Alkali Suyun Faydaları Nelerdir? Alkali Su Nasıl Hazırlanır? —>

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası