Yoğurt Suyunun Faydaları

Bu yazımızda sizlere yoğurt suyu hakkında bilgilerden söz ederek, yoğurt suyu ne işe yarar sorusunun yanıtları arasında yer alan yoğurt suyunun faydalarından bahsedeceğiz. Bilmeyenimiz yoktur: Yoğurt suyu faydalıdır. Tüy dökmeden zayıflatmaya, cilt güzelliğine olan katkısından böbrek taşlarını düşürmeye kadar pek çok etkisi dilden dile yayılan yoğurt suyu, içeriğinde bol bulundurduğu vitamin ve mineraller ile bizlere ne gibi yararlar sağlar? Gelin birlikte gözden geçirelim…

Yoğurt Suyu Ne İşe Yarar?

Yoğurt suyunun faydaları arasında, ilk olarak içeriğinde bulundurduğu B2 vitamininin etkilerinden söz etmek gerekir. B2 vitamini, ülkemizde en sık eksikliği hissedilen vitaminler arasında yer almakta olup, yoğurt suyunda bol miktarda bulunmaktadır, öyle ki, yoğurt suyuna sarı – yeşil rengini veren B2 vitaminidir. Çocukların hem bedensel, hem de ruhsal anlamda sağlıklı büyüyüp gelişebilmeleri için gerek duyulan B2 vitamini hem sağlıklı gelişimi olanaklı hale getirir, hem de göz, ve ağız kenarlarında oluşan çatlak ve yaraların görülmesini önler.

Yoğurt suyunun faydalarından bir diğeri de, içeriğinde bulunan antikanserojen maddeler dolayısı ile, kanserden koruma etkisidir. Çağın sık görülen hastalıklarından biri olan kanserin başlamadan yok edilmesi yoğurt suyu ile mümkün hale gelebilmektedir. Yoğurt suyu, kötü huylu tümörlerin vücutta gelişimini önleyici etkisi ile bilinmektedir.

İçeriğinde bulundurduğu Potasyum, ve Kalsiyum dolayısı ile, yoğurt suyu ne işe yarar sorusunun yanıtlarından bir diğeri de, kemik, ve diş sağlığının korunmasına yönelik etkisidir.

Yoğurt suyu ile tüy dökücü etkiyi bitkisel şekilde gerçekleştirmek mümkün olup, bu sayede kalıcı çözümler elde edenlerin bulunduğu belirtilmektedir.

Böbrek taş, ve kumlarının düşürülmesinde de yoğurt suyu etkilidir. Böbreklerde bulunan taşlar, yine böbrek içerisinde parçalanarak idrar yolu ile atılabilir hale yoğurt suyu ile getirilir. Bu nedenle, böbreklerinde çok büyük taşlar bulunmayanlara, hem taş; hem de kum dökücü etkisi dolayısı ile yoğurt suyu tüketmeleri önerilmektedir.

Yoğurt suyunun cilde faydalarından da söz etmeden geçmemeliyiz elbette… pH değeri 4 olan yoğurt suyu cildin asit dengesini koruyucu etki gösterir. Böylece cilt gençleşir, kırışıklıklar azalır; ve cildin beslenmesi durumu söz konusu olur. Cilt lekeleri, ve sivilcelerin giderilmesi de yoğurt suyunun cilde faydaları arasında yer alan diğer etkilerdendir.

Yoğurt suyu ile zayıflamak da mümkündür. Hem kalorisi düşük bir içecek olması; hem de mideyi uzun süre tok tutması dolayısı ile yoğurt suyunun zayıflama üzerindeki etkisi önemlidir. Aynı zamanda, vitamin, ve mineral deposu olan yoğurt suyu, zayıflama diyetleri sırasında gerek duyulan besin maddelerini sağlaması dolayısı ile de tercih edilmektedir.

Yoğurt suyunun faydalarından yararlanmak için onu içmeniz önerilir. Ama içemiyorsanız ayrana, hazırladığınız kek, ekmek, ya da yemeklere eklemeniz önerilmektedir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası