Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir?

Soğuk algınlığı, kış aylarında, özellikle de bağışıklık sistemi yeteri kadar güçlü olmayan kişiler için kaçınılmaz problemdir. Ancak mutfağınızda, soğuk algınlığına iyi gelen yiyecekler bulunmaktadır ve siz onları tüketerek, ilaç kullanmadan soğuk algınlığından kurtulabilirsiniz. O halde, soğuk algınlığına ne iyi gelir sorusunun yanıtlarını öğrenmeniz gerekiyor demektir. Bir doğal ecza dolabını andıran mutfak içerisinde, kendinizi soğuk algınlığına karşı savunmasız hissetmeyin.

Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir?

■ Sarımsak: Antiviral etkisi dolayısı ile doğal antibiyotik olduğu bilinen bir gerçek. Yapılan son araştırmalara göre de sarımsak, soğuk algınlığı ve grip sorununun ortak problemi olan bronşite karşı savaşıyor. İşte bu nedenle, yemeklerinize, çırba ve salatalarınıza sarımsak ekleyerek, soğuk algınlığına iyi gelen yiyeceklerin en önemlilerinden biri olan sarımsağın tüm faydalarından yararlanabilirsiniz. Hatta çiğ olarak tüketirseniz; ya da gece yatmadan önce bir tane yutarsanız, etkilerinden daha aktif şekilde yararlanabilirsiniz.

■ Yeşil Çay: Antiviral etkisi bulunan yeşil çayı günde 1 – 2 fincan içerek grip virüsü olarak bilinen H1N1’den korunabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken tek detay, kafein içeriğinin yüksek olmasıdır. Kalp sağlığı ile ilgili problemleriniz varsa, yeşil çay tüketiminde dikkatli olmanız ve uyku problemine karşı da uyumadan bir kaç saat önce yeşil çay tüketimini bırakmanız gerekir.

■ Zencefil: Özellikle taze zencefilin antiviral etkisi bulunmaktadır. Bu etkiyi ortaya çıkartabilmek için orta boy bir tencerede iki tane dilimlenmiş zencefili, su ile birlikte ortalama 45 dakika kaynatmanız gerekmektedir. Ardından süzüp, elde etmiş olduğunuz zencefil suyunu günde 2 – 3 fincan tüketebilirsiniz.

■ Limon: İçeriğinde bol miktarda C vitamini bulunduran limon da soğuk algınlığına çok iyi gelmektedir Sinüsleri açıp burun tıkanıklığını giderebilmek için de kullanılabilecek olan limon suyunu bir bardak sıcak suyun içerisine ekleyerek tüketip rahatlayabilirsiniz.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası