Sağlıklı Mangal Nasıl Yapılır?

Mevsim bahar… Kış aylarının dahi güneşli günlerini fırsat bilen, ve piknik alanlarına, parklara giderek mangal yapan bizler, şimdi bu konuda daha da özgürüz. Ancak hepimizin bildiği bir gerçek var ki mangal yapmak bir özel ilgi gerektiriyor… Çünkü damak lezzetimize çok fazla hitap eden bu yemek türü, aslında başlıca kanser nedenleri arasında yer alıyor… Peki biz mangal yemeyecek miyiz? Mangaldan uzak kalmak olmaz. Sadece mangal yapmanın püf noktalarını bileceğiz… Peki sağlıklı mangal nasıl yapılır? Gelin mangal yapmanın inceliklerini birlikte gözden geçirelim…

Sağlıklı Mangal Nasıl Yapılır?

• Mangal yapmanın püf noktalarından ilki, mangalda neyin pişirilmesi gerektiğinin bilinmesi. Ve bu anlamda ilk tercih hakkı balıktan yana kullanılmalı… Balık kırmızı ete oranla daha çabuk piştiği için, ve içeriğindeki Omega-3 yağ asitleri dolayısı ile de en sağlıklı et çeşidi olduğundan dolayı; ve zaten ızgara şeklinde tüketmenin en sağlıklı balık pişirme yöntemi olması dolayısı ile, mangal yapmak için ilk tercih balıktan yana kullanılmalı.

• Özellikle soğuk; hatta karlı kış günlerinde, mangal yapmanın incelikleri arasında sucuk pişirmek de yer almaktadır. Fakat sağlıklı mangal nasıl yapılır diyenlerin sucuk tüketiminden kaçınmaları gerekmektedir. Çünkü sucuk işlenmiş şarküteri ürünüdür; ve içeriğinde, kırmızı etten daha çok kanserojen madde bulundurmaktadır. Bu nedenle, hele ki bu sıcak günlerde, yağ içeriği yüksek olan sucuğu tüketmemeli, en azından mangalda pişirmemelisiniz.

• Mangalda pişireceğiniz kırmızı et ise, ızgaraya almadan önce, görünen tüm beyaz yağlarından arındırmanız gerektiğini belirtmeliyiz. Yağ içeriği fazla olan kırmızı et, içeriğinde, yağsız ete göre daha fazla kanserojen bileşiği bulundurmaktadır, ve bu bileşikler de mangalla daha çok ortaya çıkmaktadır. İşte bundan dolayı kırmızı et pişireceğinizde, mutlaka yağlarından ayırmalısınız.

Sağlıklı Mangal Nasıl Yapılır? —>

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası