Sağlıklı Çiğ Köfte Nasıl Olur?

Çiğ köfte, hepimizin severek tükettiği, ama beslenme uzmanları tarafından sürekli uyarı alan lezzetli yemekler arasında yer almaktadır. Çiğ köfteye ne konur, sağlıklı çiğ köfte nasıl olur? Bu yazımızda sizlere bu soruların yanıtlarından söz ederek, hem çiğ köfte tüketmenizi; ama hem de sağlıklı çiğ köfte tüketmenizi sağlamaya çalışacağız. O halde, gelin bu lezzetten mahrum kalmamak adına nelere dikkat edeceğimizi gözden geçirmeye başlayalım.

Çiğ Köfeye Ne Konur?

• Her şeyin öncesinde, eğer çiğ köfteyi dışardan alacaksanız şu noktayı unutmamalısınız: Etli çiğ köfte satışı yasaklanmıştır. Bu nedenle, eğer bulursanız dahi etli çiğ köfte satın almamanız gerekmektedir. Sadece saklama koşulları değil, sadece çiğ et dahi pek çok hastalığa neden olabilmektedir. Bunlardan bazıları: koli basili, bağırsak kurtları, dizanteri, tifo… olarak özetlenmektedir. Bu nedenle, değil çiğ köfteyi dışardan almak, kendiniz yaptığınızda dahi içerisine et eklememelisiniz.

• Satın alacağınız Çiğ köftenin içerisinde Çin tuzunun da bulunmamasına dikkat etmeniz gerekiyor. Çin tuzunun zararları belki malumunuz, belki de değil, ama Çin tuzu, hamilelerde, anne karnındaki bebeği tehdit ederken, büyüme; ve gelişme bozukluklarına, hormonal dengesizliklere, diyabete, pankreas, böbrek, karaciğer… problemlerine, obeziteye, doyma duygusunun baskılanmasına, hatta göze kadar, vücudun pek çok organına zarar verebilme özelliğine sahip. Her ne kadar lezzet arttırıcı etkisi bulunsa da, bağımlılık da yapabilme özelliğine sahip olan bu maddeden uzak durmanız gerekiyor.

• Çiğ köftenin içerisinde et olmaması dolayısı ile, et tadı veren bulyonların çiğ köfte içerisine konulabildiğini, ancak, bu şekilde bir kaç saat bekletilen çiğ köftenin de bakteri üreteceğini belirtmeden geçmemeliyiz. Satın almakta olduğunuz çiğ köftelerin sabah hazırlanıp, akşama kadar müşteriye sunulduğunu, ve bu nedenle de, içerisinde bulyon bulunan çiğ köftelerin de, en az et kadar bakteri üretebileceği ihtimalini göz ardı etmemelisiniz.

• Sağlıklı çiğ köftenin bir diğer özelliği de, günlük olarak hazırlanıyor olması. Bir çiğ köfte her ne kadar iki gün raf ömrüne sahip olsa, ve buzdolabında saklanması dolayısı ile sağlığı tehdit ettiği düşüncesini ortadan kaldırsa da, hava ile temas eden bu lezzetli yemek, her geçen zamanda ekşime riski ile karşı karşıya kalıyor. Ve, üç günlük çiğ köftenin, hiç bir mazeret kabul edilmeden, tüketilmemesi gerekiyor.

Çiğ Köfteye Ne Konur? —>

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası