Ramazanda Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Ramazanda beslenme, uzun süren açlık dolayısı ile önemli bir konudur ve ramazanda beslenme önerilerinin uzman diyetisyenlerden alınması önerilmektedir. Hem havaların sıcak olması, hem açlık süresinin uzunluğu, hem de çalışma temposu içerisinde bulunan ve aynı zamanda oruç tutmak isteyen kişiler için, ramazanda beslenme nasıl olmalıdır sorusunun yanıtlarını yazımız içerisinde paylaşmaya çalışacağız.

Ramazanda Beslenme Nasıl Olmalıdır?

■ Her şeyin öncesinde, metabolizma hızı ramazan ayında, normal zamanlara göre %40 azalacağı; hatta sahura kalkamayanlarda bu hızın daha da yavaşlayacağını, dolayısı ile ramazanda beslenmenin hafif besinlerle gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtmeliyiz. Açlık korkusu dolayısı ile sahurda ağır besinler tüketmektense, bir bardak ballı ve tarçınlı süt, yanında peynir, zeytin, ekmek, bir tane haşlanmış yumurta… acıkmanızı olabildiğince geliştirecek ve kendinizi gün boyu iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Kalsiyum Eksikliği Nelere Sebep Olur?

■ Ramazanda beslenme önerilerinden bir diğeri de, uzun süren açlık sonrası iftar için verilmektedir. Çok acıkmış olduğunuz için birden ağır besinler tüketirseniz, sonrasında şeker komasından yüksek tansiyona, kalp hastalıklarından sindirim sorunlarına kadar pek çok problemle karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle, iştahınızı baskılaması için orucunuzu bir tane hurma ve su ile açıp, ardından çorba ve sebze yemeği tüketin. Sonrasında ise ortalama yirmi dakika ara verin. Ardından yemeğinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

■ Oruç dolayısı ile vitamin ve mineral bakımından yetersiz beslenmemelisiniz. Bu sizin, iş veriminizin düşmesine, unutkanlığın artmasına, yorgunluk gibi belirtiler yaşamanıza neden olmaktadır. Bu nedenle günde en az iki porsiyon meyve, üç porsiyon sebze, üç porsiyon da yağlı tohum tüketmeli, iki kase yoğurt yemelisiniz. Erik ve kayısı tüketiminiz, gerekli besinleri almakla birlikte, sindirim sisteminizin de sağlıklı çalışmasına yardımcı olacaktır.

C Vitamini

■ Uzun süre aç kalacağınız oruca başlamadan önce, kan şekerini ani yükselten, sonrasında da ani düşüren yiyeceklerden uzak durmalısınız; çünkü bu besinler sizin kısa zaman içerisinde acıkmanıza neden olurlar. Söz konusu kısa sürede acıktıran besinlere gelince beyaz un ile yapılmış olan ekmek, kek, poğaça, şerbetli tatlılar, pekmez, bal, reçel, makarna, pirinç pilavı… sayılabilir. Bu isimlerden özellikle sahurda uzak durmalısınız.

■ Peki uzun süre tokluk hissi veren besinler nelerdir? Bu besinler arasında beyaz leblebi, yağsız kırmızı et, tavuk, balık, süt ve süt ürünleri ile yulaf ezmesi yer almaktadır. Elinizden geldiğince, tüketimlerini sahurda gerçekleştirebilir ve daha uzun süre tok kalabilirsiniz.

Sağlıklı Mangal Nasıl Yapılır?

■ Su tüketimini sekiz bardağın altına kesinlikle düşürmeyip, üzerine çıkartmaya çalışın ve iftardan sonraki her saat başı en az iki bardak su için. Aksi halde, konsantrasyon bozukluğundan tansiyon problemlerine, böbrek hastalıklarına kadar pek çok sorunla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası