Peynir Altı Suyunun Faydaları

Süt ve süt ürünlerinin sağlığa ne denli faydalı olduğu uzmanlar tarafından sık sık belirtilmekte. Ancak peynir altı suyu hakkında çoğumuz yeteri kadar bilgi sahibi değiliz. Öyle ki, kurumasın diye peynirin içerisinde bulunan peynir altı suyunu, kutunun içerisinden peyniri aldığımız sırada döküyor; hatta dökmekle kalmıyor, peyniri de yıkıyoruz. Oysa ki içeriğinde yüksek miktarda protein bulunduran peynir altı suyunun faydaları saymakla bitmez… Yazımız içerisinde sizlere, peynir altı suyu ne işe yarar sorusunun yanıtlarından söz edeceğiz. Ama hemen şunu belirtelim: Gereğinden fazla ve yanlış kullanılan peynir altı suyunun yan etkileri de bulunabilmektedir.

Peynir Altı Suyu Ne İşe Yarar?

■ Her şeyin öncesinde, peynir altı suyunun Protein içeriği çok yüksektir. Bu nedenle sağlık adına faydaları genel olarak çok fazladır.

■ Yaşlanma dolayısı ile kasların güçsüzleşmesini önleyen peynir altı suyunun faydaları arasında, kasların gelişimi ve var olan gücün artışından da söz etmek gerekir.

Hangi Besinlerde Demir Bulunur?

■ Yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olan peynir altı suyu, düzenli kullanım ile kalp hastalıkları riskini de ortadan kaldırabilmektedir.

■ Antioksidanların vücut için faydalarını bilmeyen yoktur. İşte peynir altı suyunun faydaları arasında, söz konusu antioksidanları arttırma özelliği de yer almaktadır. Bunun yanında, oksidatif stresi de azaltması ile, strese bağlı oluşan pek çok kronik hastalığın önlenmesine katkıda bulunmaktadır.

■ Açlığı bastırıp, tokluk hissi vererek iştahı azaltmaktadır. Ancak her ne kadar bu etkiye sahip olsa da, peynir altı suyunu diyet için tek başına kullanmamalı, gerekli vitamin ve mineral alımını gerçekleştirmek için çiğ sebze ve meyvelerden de destek almalısınız.

Kalsiyum Eksikliği Nelere Sebep Olur?

■ Zayıflamaya yardımcı olur. İştahı azaltma etkisi dolayısı ile daha az kalori alımına katkıda bulunan peynir altı suyu, metabolizmayı hızlandırarak daha çok kalori yaktırır ve bunun yanında kas gelişimine de katkıda bulunarak, zayıflama sürecinin sağlıklı gerçekleşmesine katkıda bulunur.

Yazımızın başında belirtmiş olduğumuz gibi, peynir altı suyunun yanlış; ya da gereğinden fazla kullanımı da bazı zararlara neden olmaktadır. Bir de peynir altı suyunun yan etkilerinden söz edelim…

Peynir Altı Suyunun Yan Etkileri

■ Faydalarından söz ederken iştahı azaltma etkisinden bahsettiğimiz peynir altı suyunun yan etkileri arasında da bu durumdan söz etmek gerekir. Özellikle kilo almak isteyenler için bu durum tercih edilmemektedir.

C Vitamini

■ Karın ağrısı, fazla kullanım halinde ortaya çıkabilmektedir.

■ Diyet sırasında sadece peynir altı suyu tüketir, bunun haricinde sebze ve meyve kullanımı gerçekleştirmezseniz yorgunluk hissi ile karşılaşabilir; çünkü eksik vitamin ve mineral alımı gerçekleştirirsiniz.

■ Diyet için düzenli olarak peynir altı suyu kullanımı gerçekleştirirseniz, baş ağrısı sorunu ile de karşılaşabilirsiniz.

■ Fazla alınan proteinin böbrek taşı oluşumuna neden olabileceğini ve peynir altı suyunun içeriğinde yüksek oranda protein bulunduğunu belirtmeden geçmemeliyiz.

■ Laktoza karşı hassasiyetiniz varsa, peynir altı suyunun yan etkileri arasında sindirim problemlerinden de söz etmek gerekecektir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası