Omega 3 Hakkında Bilgiler

Bu yazımız içerisinde sizlere Omega 3 hakkında bilgilerden söz etmeye çalışacağız. Omega 3 ne demek, Omega 3 nelerde var, Omega 3 yararları nelerdir, Omega 3 ne işe yarar… gibi pek öçok merak ettiğiniz sorunun yanıtını yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabileceksiniz. O halde zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını sizler için gerçekleştirmeye, ve Omega 3’ü yakından tanımaya başlayalım…

Omega 3 Ne Demek?

Vücut tarafından gereksinim duıyulan, ancak üretilemeyen, halk arasında adı Balık Yağı olarak bilinen yağ asitlerine Omega 3 adı verilmektedir. Her ne kadar, balık yağı ile Omega 3’ün aynı şey olduğu halk arasında bilinse de, durumun böyle olmadığının da unutulmaması gerekmektedir…

Omega 3 Yararları Nelerdir?

Omega 3 yararları bir insan için henüz anne karnı sürecinden itibaren başlar, ve ölene kadar da etkilerini göstermeye devam eder. Gebelik dönemi süresince Omega 3 alımını yeterli seviyede gerçekleştiren anne adayının hem görme duyuları, hem de zekası daha sağlıklı olur. Çocuk okul çağına geldiğinde aldığı Omega 3 ise, onun zihinsel gelişimine katkıda bulunur, ve çocuk sınavlarında daha başarılı bir hal alır.

Omega 3 yararları, Tip 1 diyabet gelişiminin önlenmesi adına önemli etki gösterirken, bunun yanında, kadınlarda, yaşlanma karşıtı etki gösterdiğini de belirtmemiz gerekiyor. Cilt alt dokusunun gelişmesinde karkı sağlayan Omega 3, böylelikle geliştirdiği cilt altı bağ dokusu sayesinde, kırışıklıkların azalmasını, ve yaşlanmanın geciktirilmesini olanaklı hale getiriyor.

Omega 3 faydaları arasında, yüksek tansiyonun düşürülmesi etkisinden söz edilmesi gerekirken, bunun yanında, kanın sulandırılmasına katkıda bulunan etkisinden de söz etmeden geçmemeliyiz. Aynı zamanda Omega 3, pek çok psikolojik hastalığı, depresyon başta olmak kaydı ile önlemekte. Bağışıklık sisteminin de Omega 3 faydaları sayesinde güçlendiğini belirtmeden geçmemeliyiz.

Omega 3 Ne Kadar Alınmalı?

Hamile olanlar haricinde, çocuk, yetişkin, ve yaşlıların günlük alması gereken Omega 3 miktarı aynı olup, ortalama 2 gramdır. Ancak, gebelik sırasında anne adayının, ilk 4.5 ayda 1 tablet, son 4.5 ayda ise iki tablet Omega 3 kapsülü alması önerilmektedir.

Doğal yollardan alınacak olan Omega 3’ün, Omega 3 kapsülünden daha rahat kullanılabileceğinin unutulmaması, bu anlamda, haftada 2 – 3 kez tüketilmesi gerektiğini aklınızdan çıkartmamalısınız… Günde bir kaşık keten tohumu, bir avuç ceviz tüketmek, sizin için oldukça iyi tercihler arasında yer alacaktır.

Omega 3 Nelerde Var?

Omega 3 en çok yağlı balıklarda bulunmaktadır ki bunlara örnek vermek istersek: sardalya, somon, uskumru, ton balığı… gibi balıklardan söz edebiliriz. Bunun yanında, dış kabuğu sert olan kuruyemiş, ve bitkilerde Omega 3 oldukça fazla bulunmaktadır. Ceviz, keten tohumu… bunun en güzel örnekleri arasında yer almaktadır. Fakat burada, unutulmaması gereken bir nokta bulunmaktadır: Ceviz ve keten tohumunun, doğal olarak sert bir kabuk içerisinde yer almasının bir nedeni vardır… Kabukların kırılması ile birlikte, Omega 3’ün kısa zaman içerisinde tüketilmesi gerekir. Bekletilmesi, Omega 3 etkisinin azalması anlamına gelmektedir. Bu nedenledir ki cevizin kabuklu olarak, keten tohumunun dövülmemiş şekli ile alınması önerilmektedir.

Nohut, kurufasülye gibi kurubaklagillerde de bulunan Omega 3, semizotu; Brüksel lahanası gibi sebzelerde de bulunur. Anne sütü de doğal bir Omega 3 kaynağı olup, anneden bebeğe yeteri kadar aktarılabilmektedir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası