Keçi Sütünün Faydaları

Keçi sütü hakkında bilgi aktarımda bulunacağımız yazımız içerisinde, keçi sütü ile inek sütü arasındaki farklar, keçi sütünün içeriği; ve keçi sütünün faydaları ile ilgili bilgilerden söz etmeye çalışacağız. Siz de zaman zaman keçi sütü, keçi peyniri gibi süt; ve süt ürünleri hakkında bilgiler elde ediyor olmalısınız. Ama konuyu detaylı olarak incelemek adına isterseniz daha fazla zaman kaybetmeyelim…

Keçi Sütünün İçeriği

Keçi sütünün içeriğinde yoğun olarak Kalsiyum bulunmaktadır. 100 gram keçi sütünün içeriğinde bulunan Kalsiyum miktarı 134 mg’dır. Günde ortalama 1200 mg Kalsiyum gereksiniminiz olduğunu düşünecek olursak, bunun yarısını karşılamak adına iki bardak keçi sütü içmeniz yeterli olacaktır.

Kalsiyumun vücutta daha etkin şekilde kullanılmasını sağlayan Magnezyum da keçi sütünün içeriğinde yer alırken, Selenyum, ve Fosfor da, keçi sütünde bulunmaları dolayısı ile, keçi sütünü anne sütüne en yakın süt haline getirmektedirler. Ayrıca, keçi sütünün rengi inek sütüne göre daha beyazdır. Bunun sebebi de, yoğun A vitamininin keçi sütünün içeriğinde bulunmasından kaynaklanmaktadır.

Aynı zamanda, tekli; ve çoklu doymamış yağ asitlerine de sahip olan keçi sütü, bu nedenle yağlı olup, kalori bakımından diğerlerine göre daha fazla enerji içermektedir.

Keçi Sütünün Faydaları

Biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi, keçi sütünün içeriği anne sütüne en yakın süt olmasını sağlamaktadır. Yüksek kalsiyum içeriği ile kemik erimesi üzerinde olumlu etkileri bulunan keçi sütü, çocuklarda da sağlıklı kemik, ve diş gelişimine katkıda bulunmaktadır. Yağ asitlerinin yoğun olarak bulunduğu keçi sütünün faydaları arasında kalp sağlığına olan katkılarından da söz etmeden geçmemek gerekir.

Keçi sütünün faydaları arasında, bağışıklık sistemine olan olumlu etkilerinden de söz etmek gerekir. Sadece bu nedenle dahi, pek çok hastalığa karşı koruyucu etki göstermektedir. Kanser, gribal enfeksiyonlar da dahil, bağışıklık sistemine bağlı olmayan hastalık hemen hemen yok gibidir.

Keçi Sütü İle İnek Sütü Arasındaki Farklar

Pek çok kişide süt alerjik etki göstermektedir. Laktoz intoleransı problemi yaşayan kişiler için, hem keçi sütünde, hem de inek sütünde bulunan Laktoglobulin, keçi sütünde daha az alerjik etkiye sahiptir; ve inek sütüne oranla keçi sütünün içeriğinde daha az Laktoz bulunmaktadır.

İnek sütünün 100 gramında 119 mg Kalsiyum bulunurken, biraz önce de belirttiğimiz gibi keçi sütünde bu oran 134 mg’a çıkmaktadır. A vitamini bakımından da daha güçlü olan keçi sütünün rengi bu nedenle inek sütüne göre daha beyazdır.

Keçi sütü ile inek sütü arasındaki farklardan bir diğeri de, keçi sütünün kalorisinin inek sütüne göre daha yüksek olmasıdır. Bir bardak keçi sütünün kalorisi 140 iken, bir bardak inek sütünün kalorisi ortalama 117’dir. Bu nedenle, zayıflamak için çabalayan kişilerin, keçi sütü tüketimini bilinçli şekilde gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Keçi sütü ile inek sütü arasındaki farklardan bir başkası da, keçi sütünün içeriği dolayısı ile, vücutta daha az yağ depolanmasını olanaklı hale getiriyor olmasıdır. Bu durum da zayıflamak isteyenler için artı nitelik taşımaktadır.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası