Karaciğer Sağlığını Korumak İçin Neler Yapmalıyız?

Karaciğer sağlığı önemlidir; çünkü kanda bulunan toksinlerin vücuttan atılması, karaciğerin görevleri arasında yer almaktadır. Başınız ağrıyorsa, cildinizde bazı problemler varsa, bu problemlerin sorumlusu tamamen karaciğer olabilir. Peki karaciğer sağlığını korumak için neler yapmalıyız? Karaciğer sağlığı için beslenme çok önemlidir. Bu noktada yapmamanız gerekenleri sizlere ilerleyen bölümlerde açıklayacağız.

Karaciğer Sağlığını Korumak İçin Neler Yapmalıyız?

■ Karaciğer sağlığı için beslenmede her şeyin öncesinde tuz tüketimini çok fazla gerçekleştirmemelisiniz. Çünkü fazla miktarda alınan tuz, yüksek tansiyona ve karaciğer yağlanmasına neden olur. Bu nedenle, tuzu az tüketmeli ve alacağınız tuz paketlerinin etiketlerini okuyarak Sodyum miktarını öğrenmelisiniz.

■ Yemekleri lezzetlendiren baharatların bitkisel olmaları dolayısı ile de sağlık üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Ancak şunu unutmamanız gerekir: Çok fazla baharatlı yemek tüketirseniz, bu durum sizin sindirim sisteminiz üzerinde bazı olumsuz etkileri de beraberinde getirebilir. Bu nedenle tüketeceğiniz baharat miktarını sınırlayın.

■ Şarküteri ürünleri ve hayvansal yağların karaciğer sağlığı üzerinde olumlu çok fazla etkileri bulunmadığını belirtmeliyiz. Tereyağı, sosis, krema, mayonez ve yağlı etlerin tüketiminde dikkatli olmalısınız.

■ Tükettiğiniz bitkisel ve hayvansal gıdaların hücre zarları ve dokularının güçlenmesinde yağlardan ve lipidlerden yardım alınır. Ancak siz bu besinleri kızartarak tükettiğinizde, karaciğer sağlığınıza olumsuz etkileri ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

■ Rafine şekerler ile yapılan tatlılar, şekerli hazır içecekler, tatlılar, şekerlemeler… karaciğerde fibroz gibi bazı hastalıkların oluşmasına neden olurlar. Bu nedenle çok fazla şeker tüketimi gerçekleştirmemeniz gerekmektedir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası