Kanseri Önleyen Vitaminler

Kanser, kalp hastalıklarının sonrasında, dünya genelinde hayati tehdit oluşturan ikinci hastalık türü olarak karşımıza çıkıyor. Kanseri önlemek için çaba sarf etmemiz, kanseri yenmek için çaba sarf etmemizden çok daha mantıklı ve işe yarıyor. Dolayısı ile kanseri önleme yollarını hepimizin öğrenmesi gerekiyor. Hareketli yaşam, stres kontrolü hakkında bilgi sahibi olmak ve bildiklerimizi uygulamak, bir de sağlıklı beslenmek kanseri önleme yolları arasında ilk sıralarda yer alıyor. Tüm bunların yanında kanseri önleyen vitaminlerden de söz etmeden geçmemeliyiz. Her besin grubunu dengeli şekilde tüketmekle birlikte, hangi vitaminler, kanseri önlemek için ne gibi bir katkıda bulunuyor? Hangi vitamini ne tüketerek alabiliriz? İşte merak ettiğiniz soruların yanıtları ve sağlıklı beslenerek kanseri önleme yolları:

Kanseri Önleyen Vitaminler

■ A Vitamini: Rengi sarı ya da yeşil olan sebze ve meyvelerin içeriğinde karotenoidler bulunmaktadır. Bunlar tüketildiğinde vücutta A vitaminine dönüştürülürler. Bununla birlikte, antioksidan etkilerinin varlığını da unutmamak gerekir. Yumurta sarısı, süt yağı ve karaciğerde de bulunan karotenoidler, vücuda alındıklarında yine A vitaminine dönüşürler. Kanseri önleyen vitaminler arasında yer alan A vitamini, kanserojen maddelerin etkisini azaltarak, vücudumuzun kansere karşı kendisini daha iyi savunmasını olanaklı hale getirir.

■ B Vitamini: Kanseri önleme yollarından bir diğeri de bağışıklık sistemini güçlendirmektir. Bağışıklık sistemi, vücudun savunma sistemidir ve sadece kanser değil, tüm hastalıklara karşı vücudu koruma etkisi göstermektedir. B vitamini vücutta yeterli miktarda bulunursa, bağışıklık sisteminin güçlü olma şansı yükselmektedir. Bu nedenle kanseri önlemek için B vitaminini yeterince tüketmeniz gerekmektedir. Süt, karaciğer, yumurta, balık, kırmızı et, soya fasulyesi, ıspanak, mantar, domates, kuru baklagiller ve yeşil yapraklı sebzeler… içeriklerinde bolca B vitamini bulunduran besinlerdir.

C Vitamini: Kanseri önlemek için bağışıklık sistemini güçlendiren, vücudu yenileyerek kolajen üretimini arttıran vitaminlerden bir diğeri de C vitaminidir. Kanserojen maddelerin etkinliğini azaltan C vitamini, bu sayede kanserden koruma görevini üstlenmiş olur. Taze sebze ve meyveler C vitamini bakımından oldukça zengindir. Maydanoz, kuşburnu, roka, tere, turunçgiller, domates, çilek, karnabahar ve yeşil sivri biberin içeriğinde de bol miktarda C vitamini bulunmaktadır.

D Vitamini:Özellikle kolon kanseri ve göğüs kanseri riskini azaltan D vitamini, Kalsiyum oluşumunu da destekleyerek kemik kanserine karşı da kalkan görevi görmektedir. Yumurta sarısında, süt, süt ürünleri ve karaciğerde D vitamini var olmasına karşın, beslenme ile gerekli D vitamini vücuda almak mümkün değildir. Bu noktada en iyi D vitamini kaynağı güneştir. Her gün yeterli olarak güneşlenmek, derinin ön yüzeyinde D vitamini oluşmasını sağlar ve sonrasında gerekli miktar vücuda gönderilir. Ancak güneş ışınlarında fazla kalmanın da cilt kanseri ve tahrişlerine neden olabileceğini unutmamalısınız.

■ E Vitamini: Antioksidan etkisi ile bağışıklık sistemini güçlendirip, sağlıklı hücreleri kanserojen maddelere karşı daha korunaklı hale getiren E vitamini, toksik maddelerin zararlı etkilerini azaltma özelliği göstermesi ile de bilinmektedir. Kanseri önleyen vitaminler arasında yer alan E vitaminini içeriğinde bulunduran besinler: özü alınmamış tahıllar, bitkisel yağlar, yeşil yapraklı sebzeler, kurubaklagiller, fındık, fıstık gibi kuruyemişlerdir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası