Kalsiyum Eksikliği Nelere Sebep Olur?

Bu yazımızda sizlere Kalsiyum eksikliği hakkında bilgilerden söz ederek, Kalsiyum eksikliği nasıl belli olur, ve Kalsiyum eksikliği nelere sebep olur gibi soruların yanıtlarından söz edeceğiz. Bir bebek, doğduğu an itibari ile aldığı anne sütünde bulur Kalsiyumu, sonrasında süt, yoğurt, et ürünleri; ve yeşil yapraklı sebzelerle, yetişkinliğinde de Kalsiyum almaya devam eder. Çünkü Kalsiyum isimli mineralin vücudumuzdaki görevi, kemik; ve diş sağlığına olan katkısıdır. Bu nedenle Kalsiyum eksikliği de pek çok önemli sorunu beraberinde getirir. Kalsiyum eksikliğini anlamanın yolu, aslında bu nedenle ortaya çıkan problemleri görmekten geçmektedir. İşte o problemler:

Kalsiyum Eksikliği Nelere Sebep Olur?
Kalsiyum Eksikliği Nasıl Belli Olur?

• Kalsiyum eksikliği ilk olarak kemiklerin zayıflamasına neden olur. Özellikle kadınlarda menopoz dönemi sonrasında; ve erkeklerde ileri yaşlarda görülen kemik erimesi, Kalsiyum eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bu gibi bir durumda kemik erimesi, çatlama, kırılmalar, ileri aşamalarda duruş bozuklukları, ve vücutta güç kaybı ortaya çıkar. Bu sorunların görülme nedeni, vücudun, gereksinim duyduğu Kalsiyumu kemiklerden almasından kaynaklanmaktadır.

• Kalsiyum eksikliği sinir hücrelerinin daha duyarlı olmasına da neden olmaktadır. Bu duyarlılık dolayısı ile, kaslarda ağrılar, ve kramplar ortaya çıkabilir. Uyuşma, seğirme, karıncalanma gibi problemlerin geneli aynı sebepten kaynaklanmaktadır.

• Dişlerde de yoğun miktarda Kalsiyum bulunmaktadır. Bu mineralin eksik kalması halinde, çocuklarda dişler çabuk çürür; ve geç çıkarken, büyüklerde de diş ile ilgili problemlerle karşılaşılabilmektedir.

• Kanda bulunan Oksijen miktarının azalması da Kalsiyum eksikliğine bağlı olarak görülebilmektedir. Bu nedenle yaralar daha geç iyileşebilmektedir.

• Bağışıklık sistemi zayıflar, vücut, virüs, mantar, bakteri… gibi problemlerle savaşmakta zorlanır; dolayısı ile daha çok hastalanma durumu söz konusu olabilmektedir. Çok sık yaşanan soğuk algınlığı, grip… gibi durumlarda Kalsiyum eksikliğinin de bu nedenle sorgulanması gerekir.

• Günümüzde özellikle bazı insanların zor zayıfladığına tanık olmaktayız; ve obezite çağın önemli sağlık problemleri arasında yer almaktadır. İşte tam bu noktada sorgulanması gereken, vücutta yeteri kadar Kalsiyum bulunup bulunmadığıdır. Çünkü obez olanların çoğunda Kalsiyum eksikliği ile karşılaşılmaktadır.

• Pek çok kadının sık karşılaştığı adet öncesi problemlerin de aynı sebebe bağlı olduğu düşünülebilir. Şişkinlik, sinirlilik, mide bulantısı, göğüs ağrısı, kramplar… Kalsiyum eksikliğine bağlı olabileceği için değerlendirilmelidir.

• Genç kızların ergenlik döneminin geç başlaması, sonrasında da adet düzensizliğinin olması, bunun devamında, doğurganlığın azalmasına neden olabilmektedir. Ve Kalsiyumun az alınmasına bağlı olarak gerçekleşebilir.

• Düzenli uyku için gerekli olan Melatonin hormonunun salgılanması da Kalsiyum ile bağlantılıdır. Yetersiz alınması durumunda uyku sorunları ile karşılaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası