Hazır Çorbanın Zararları

Hazır çorbalar, hem ucuz olmaları, hem de pratik şekilde hazırlanmaları dolayısı ile tercih ediliyor. Bununla da kalmayıp, hazır çorbaların sağlıklı olduğuna inanılıyor. Fast – food tarzı hamburger ya da ekmek arası dönerin ne denli zararlı olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak yeterince değinilmemesi dolayısı ile hazır çorbanın zararlarından çoğumuzun haberi yok. Bu nedenle hazır çorbaları tercih etmemiz ve sık tüketmemiz durumu söz konusu. Peki gerçekten hazır çorba zararlı mı; yoksa değil mi?

Hazır Çorba Zararlı Mı?

İçeriğinde hiç bir besleyici madde bulundurmaması dolayısı ile hiç bir yararı bulunmayan hazır çorbaların sağlık için zararlı denilebilecek maddeler içerdiklerini de unutmamak gerekiyor.

C Vitamini

İçeriğinde, TBHQ kısaltması ile bilinen Tersiyer Bütil Hidrokinon bulunduran hazır çorbalar için, bu maddenin antioksidan olduğu belirtilse de, hem sentetik içermektedir; hem de petrol yan ürünü olarak bilinir. Bu nedenle sağlık açısından oldukça zararlıdır.

Söz konusu TBHQ olarak bilinen koruyucunun sadece beş gram tüketilmesi, maddeyi tüketen kişide ölümcül etkilere neden olabilmektedir. Bu nedenle, markasız satılan ya da merdiven altı şeklinde üretilen hazır çorbalardan kesinlikle uzak durmalısınız.

Kadınsanız ve haftada iki seferden fazla hazır çorba tüketimi gerçekleştiriyorsanız, hazır çorbanın zararlarından daha fazla etkilenebilirsiniz; çünkü metabolik sendrom yaşama riskiniz oldukça artar. Bu durum ortaya, kan şekerinin yükselmesi, yüksek tansiyon, obezite, trigliserit ve iyi kolesterolün düşmesi… gibi olumsuzlukları çıkartabilir.

Sağlıklı Mangal Nasıl Yapılır?

Hazır çorba tükettiğinizde, vücudunuz vitamin ve mineral eksikliklerine de maruz kalır. Çorbaların taze sebzelerden hazırlanması gerekmekle birlikte, hazır çorbalarda böyle bir durum söz konusu değildir. Bu nedenle, A ve C vitamini, Potasyum, Demir, Kalsiyum, Protein azlığı ile karşı karşıya kalabilirsiniz.Aynı zamanda, hazır çorbalarda bulunan ve vücudunuz için zararlı olan yağ, kalori ve sodyum oranlarının yükseleceğini de belirtmeden geçmemeliyiz.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası