Hangi Besinlerde Demir Bulunur?

Bu yazımızda size, hangi besinlerde Demir bulunur sorusunun yanıtları arasında yer alan, Demir içeren besinlerden söz edeceğiz. Eksikliği pek çok probleme neden olan Demiri nerelerden alabileceğinizi merak ediyorsanız, hiç zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını sizler için gerçekleştirmeye başlayalım… Ve bakalım Demir içeren besinler nelerdir…

Hangi Besinlerde Demir Bulunur?
Demir İçeren Besinler Nelerdir?

• Kırmızı et, Demir içeren besinler arasında en etkililerinden biridir. Eğer kırmızı eti seven birisi iseniz, sevdiğiniz bu besini tüketirken, aynı zamanda Demir gereksiniminizi de karşılamış olursunuz.

• Beyaz et de Demir içeriği yüksek bir diğer besin grubu olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle kırmızı et yemeyenlerdenseniz, kümes hayvanlarını Demir içerikleri dolayısı ile bol bol tüketebilirsiniz.

• Koyu yeşil yapraklı sebzelerin içeriğinde de Demir yoğun olarak bulunmaktadır. Temel Reis’ten hatırlayacağınız üzere ıspanak, lahana; ve karalahana tüketerek Demir eksiğinizi telafi edebilirsiniz. Ancak şunu da hemen belirtelim, bildiğiniz üzere pek çok kişi, sanılanın aksine ıspanağın Demir içeriğinin fazla olmadığını belirtmektedir. Ispanak ile ilgili durum diğer koyu yeşil yapraklı sebzeler için de geçerlidir… Bu olay şu şekilde cereyan eder: Ispanağın içeriğinde Demir bolca vardır. Ancak, bitkisel kaynaklardan alınan Demir ile, hayvansal kaynaklardan alınan Demirin, vücut tarafından kullanımında bir farklılık söz konusudur. Hayvansal kaynaklı Demir, vücutta daha etkin şekilde kullanılmaktadır.

• Balık, içeriğinde Demir bulunan besinlerden bir diğeri olup, aynı zamanda Omega-3 yağ asitleri bakımından da zengindir; ve protein içerir. Özellikle mezgit, uskumru; ve sardalyanın içeriğinde, diğer balıklara göre daha fazla Demir vardır. Bu nedenle balık tüketerek, Demir gereksiniminizi karşılayabilir; aynı zamanda kalp sağlığınızı da koruyabilirsiniz.

• Baklagiller, Demir içeriği bakımından zengin bir diğer grup olarak belirtilmekte olup, özellikle vejetaryenlerin gönül rahatlığı ile, Demir eksikliğini giderebilmek için tüketebilecekleri bir diğer besin grubu olarak karşımıza çıkar. Ancak baklagillerden aldığınız Demiri daha etkin kullanabilmek adına, ilk olarak suda bekletmeniz, sonrasında bu suyu atıp, ardından baklagilleri temiz su ile pişirmeniz gerekmektedir. Baklagilleri tüketirken beraberinde tam tahıllı gısaları da tüketmelisiniz. Nohut, kuru fasülye, mercimek gibi isimler, Demir içeriği yüksek baklagiller arasında yer almaktadır.

Hangi Besinlerde Demir Bulunur? Demir İçeren Besinler Nelerdir? Günlük Demir İhtiyacı Ne Kadardır?

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası