Gribe Neler İyi Gelir?

Mevsim yaz olduğunda toplu taşıma araçlarına binmeye korkarız; yanına oturacağımız kişinin ter kokma ihtimali bulunmaktadır. Kış olduğunda ise yanına oturduğumuz kişi öksürür, hapşırırsa, grip ise vay halimize… Sadece toplu taşıma olsa belki buna çözüm bulunur; ama bulunduğumuz her kapalı ortamda bu sorunlarla karşı karşıyayız aslında. Ancak gribe iyi gelen yiyecekler ile bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve grip dahil, tüm hastalıklara karşı kendinizi koruyabilirsiniz. Peki gribe ne iyi gelir? Gribe neler iyi gelir? Tüm bu soruların yanıtlarını zaman kaybetmeden almaya başlayalım.

Gribe Neler İyi Gelir?
Gribe Ne İyi Gelir?

■ Her şeyinGribe Neler İyi Gelir?
Gribe Ne İyi Gelir? öncesinde bolca su içmelisiniz. Kış aylarında çok fazla çay, bitki çayı içiyor ve böylece sıvı ihtiyacımızı karşıladığımızı düşünüyoruz. Oysa ki kış aylarında çok daha yağlı besleniyoruz ve bu durum bizim daha fazla suya ihtiyaç duymamıza neden oluyor. İçtiğimiz çaylar ise idrar söktürücü etkileri ile su gereksinimimizi arttırıyor. Su, mucizevi etkilere sahiptir. Bu nedenle 2 – 2.5 litre, her gün mutlaka su içmelisiniz.

■ Vücut fonksiyonlarınızın düzenli çalışması gripten kurtulmanız adına önemli ve gereklidir. Bu noktada, çayı çok seven bir toplum olarak, siyah çaydan uzak durmalı; en azından tükettiğimiz miktarı azaltmalıyız. Siyah çay yerine, bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkısı bulunan kuşburnu, böğürtlen, yeşil çay, rezene, adaçayı… gibi bitki çaylarını tüketebilirsiniz.

■ Kaç kilo iseniz, onu 0.8 gram ile çarpmalı ve elde ettiğiniz rakamın, günlük protein ihtiyacınıza denk geldiğini bilmelisiniz. Protein, süt, yumurta, et ve kümes hayvanları ile kurubaklagillerde bolca bulunmaktadır. Ve bu isimlerin tamamı içeriklerinde Çinko, Selenyum, B grubu vitaminleri bulundururlar. Bunların tamamı bağışıklık sistemini güçlendirir. Buna ek olarak balığın içeriğinde bulunan Omega-3 yağ asitleri aynı zamanda iltihap azaltıcı etki de göstermektedir. Bu nedenden dolayı, gribe iyi gelen yiyecekler arasında balık yer almakta olup, haftada en az iki gün tüketilmesi gerekmektedir.

Gribe iyi gelen çorbanın tavuk suyuna çorba olduğunu hepimiz biliyoruz. Ama sadece tavuk değil, diğer kümes hayvanlarından hazırlanan çorbalar da oldukça etkilidir. Bir şehriye çorbası yapıp, tavuk suyu, bol limon suyu ve karabiber kullanımı gerçekleştirirseniz, hem bağışıklık sisteminiz güçlenir, hem de gribin neden olduğu inflamasyon azalır. Bahsetmiş olduğumuz bu çorbanın virüslerle savaşma etkisi de bulunmaktadır.

Gribe iyi gelen bitkisel çözümler arasında sarımsaktan da söz etmemiz gerekmektedir. Soğan gibi sarımsak da bağışıklık sistemini güçlendirici etki göstermektedir. Kokusu dolayısı ile yemeklerinize salatalarınıza sarımsak ekleyemiyorsanız, hap büyüklüğünde keseceğiniz sarımsakları, tıpkı hap gibi de yutun. Sarımsağın en doğal antibiyotik olduğunu unutmayın.

■ Karabiber de içeriğinde bulundurduğu Piperin ile gribe iyi gelmektedir. Bu nedenle, çorbalarınıza, pilavlarınıza, salatalarınıza… kısacası damak tadınıza uyan her yemeğe karabiber ekleyin. Bu sayede Piperinin ateş düşürücü ve ağrı kesici etkilerinden yararlanmış olursunuz.

■ E vitamini, grip, soğuk algınlığı başta olmak üzere, kanser ve kalp hastalıklarına dahi neden olan serbest radikallerle savaşma özelliği göstermektedir. Bu nedenle bolca E vitamini tüketmelisiniz. Badem, fındık, ayçekirdeği, brokoli ve ıspanak içerisinde bol miktarda E vitamini bulundurdukları için, gribe iyi gelen yiyecekler arasında yer almaktadırlar.

■ Gribe iyi gelen bitkisel çözümlerden bir diğeri de zerdeçal. Ağrı kesici, grip, öksürük ve soğuk algınlığından koruyucu zerdeçal, güçlü antioksidan özelliklere sahip ve antibakteriyel olarak iltihaplarla da savaşma özelliği gösteriyor. Bu nedenle zerdeçalı bal ile karıştırarak tüketmeniz öneriliyor.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası