Gribe Ne İyi Gelir?

Grip ve soğuk algınlığı, soğuk kış günlerinin en sık karşılaşılan hastalıkları arasında yer alıyor. Grip ilaçlarının yan etkilerini ise hepimiz yeterince bilmiyoruz; örneğin, bilinçsiz kullanılan grip ilaçları karaciğer kanserine neden olabiliyor; ama bizler en ufak bir soğuk algınlığında, hemen grip ilaçlarına ve antibiyotiklere sarılıyoruz. Oysa ki, eski doktorların söyledikleri bir söz, gribi bize en iyi şekli ile anlatır: Grip ilaçla yedi günde, ilaçsız bir haftada iyileşen bir hastalıktır. Bunu çok iyi algılamamız ve gereksiz ilaç kullanımını sınırlandırmamız gerekir. Bronşit gibi ciddi durumlarda tabi ki doktorumuza danışıp, önerilerine uyacağız. Ama basit bir grip için de, gribe ne iyi gelir sorusunun yanıtları arasında yer alan gribe iyi gelen şeyleri bilmek ve kullanmak çok mantıklıdır.

Gribe Ne İyi Gelir?

Gribe iyi gelen şeyler arasında ilk sırada, antioksidan etkisi ile C vitamini içeren yiyecek ve içecekler yer almaktadır. Bunu sonrasında A ve E vitamini içeren yiyecekler izler. Demir, Çinko ve Omega-3 içeriği olan besinlerin de grip ve soğuk algınlığına karşı etkili olduklarını belirtebiliriz. Lif içeriği ve probiyotikler ile prebiyotikler açısından zengin olan besinler de grip üzerinde etkilidirler. Şimdi teker teker gribe iyi gelen şeyleri sizlerle paylaşıp, etkilerinden söz edelim.

■ Limon, greyfurt, mandalina, portakal gibi narenciyeler, içeriklerinde bulunan C vitamini dolayısı ile grip ve soğuk algınlığına karşı koruyucu etki göstermektedirler. Bu meyvelerin sularını içmek yerine, posası ile birlikte tüketmek sizin açınızdan daha etkili sonuçlar verir. Bununla birlikte, sabahları ılık bir bardak suyun içerisine limon dilimleri atarak bu suyu içebilirsiniz. Ama düşük tansiyon probleminiz varsa bu uygulamayı gerçekleştirmeyin çünkü limonun da tansiyonu düşürme etkisi bulunmaktadır.

■ Sarımsağın doğal antibiyotik etkisi artık hepimiz tarafından biliniyor. Vücudumuza giren mikroplarla savaşan, bağışıklık sistemini güçlendiren, grip ve soğuk algınlığından koruyan sarımsak, soğuk algınlığı durumlarında geceleri yatmadan önce tüketilirse, gribe yakalanma riskinin azalmasını sağlıyor. Ancak içeriğindeki etken maddeden daha çok yararlanmak için sarımsağı ezerek, doğrayarak, ya da çiğneyerek tüketmek öneriliyor. Mide ve tansiyon probleminiz yoksa, doğranmış bir sarımsağı, limon suyu ile karıştırarak yatmadan önce tüketebilir ve gribe yakalanma riskini azaltabilirsiniz.

■ Grip ilaçlarında ve öksürük damlalarının çoğunda ekinezyanın etken maddesi kullanılıyor. Dolayısı ile C vitamini ve flavanoidler bakımından zengin olan ekinezya, gribe iyi gelen şeyler arasında yer alıyor. Yapmanız gereken tek şey, bir tutam ekinezya alıp, bir bardak kaynamış suyun içerisine atmak ve ağzını kapatıp demlenmesini beklemek. Sonrasında süzerek tüketebilirsiniz. Günde bir sefer tüketmenizin yeterli olacağı ekinezyayı, hamilelik sürecinde tercih etmemelisiniz. Rahim kasılmalarını arttırma, kanamaya neden olma ve dolayısı ile düşük ihtimaline sebep olma etkisinin bulunduğunu unutmayın.

■ Gribe iyi gelen şeyler arasında, probiyotiklerden olan kefir ve ev yoğurdu da yer alıyor. Her ikisi de bağırsak florasını düzenliyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Yararlı bakterilerin bağırsaklarda tutunmasını sağlayıp, zararlı bakterilerin ise atılmasını destekleyen yoğurt ve kefiri ev yapımı hazırlayıp tüketmek ise oldukça önemli. Çünkü söz konusu aktif yararları, onlar mayalanırken ortaya çıkıyor.

■ Gribe iyi gelen şeyler arasında adaçayı da, içeriğinde bulundurduğu uçucu maddeler dolayısı ile yer alıyor. Bu maddeler, gribin neden olduğu, ağız ve boğazdaki iltihap ve enfeksiyonların önüne geçiyor. Ancak doğru şekilde hazırlamak ve tüketmek önemli: Günde bir sefer, bir bardak kaynamış suyun içerisine bir tutam adaçayı ekleyin ve sonrasında ağzını kapatıp beş dakika demlenmesini sağlayın. Ardından günde bir fincan tüketebilirsiniz. Ama hamileyseniz, kanama riskini arttırarak düşük ve erken doğuma, erkek iseniz de hormonal değişimlere neden olabilir. Dolayısı ile adaçayı kullanımında dikkatli olmalı ve süreklilik kazanmasını önlemelisiniz.

■ Gribe ne iyi gelir sorusunun yanıtlarından bir diğeri de, içeriğindeki A ve B vitaminleri, Protein ve Omega-3 ile balıktır. Haftada 2 – 3 sefer rahatlıkla tüketebilir ve gribe savaş açabilirsiniz. Ama balığı kızartma olarak değil, buğulama, ızgara ya da fırında pişirme yöntemi ile hazırlayıp tüketmelisiniz.

■ İçeriğinde C E vitaminleri ile Demir, Kalsiyum ve Magnezyum gibi mineralleri bulunduran ıspanak, bağışıklık sistemini güçlendirerek grip ve soğuk algınlığını önler. Kemikleri güçlendirir. Enfeksiyonlardan ve kanserden korur.

■ Yağlı tohumlar arasında yer alan ceviz, badem ve fındık, E vitamini, Omega-3, Çinko, Magnezyum gibi önemli besin içeriğine sahiptirler. Bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirir; gribe karşı kalkan vazifesini üstlenirler. Günde bir avuç tüketilmeleri yeterlidir; ama bademi ve fındığı çiğ tüketmeye dikkat etmelisiniz.

■ İçeriğinde antosiyanin bulunduran nar, bu sayede kırmızı rengini almaktadır ve bu madde kanserden gribe, pek çok hastalığa karşı koruma özelliği göstermektedir. Nar suyu içmektense, günde büyük bir narın yarısını, taneleri ile tüketmenizi önerebiliriz.

■ Su ise sağlıklı yaşam kaynağı, gribe iyi gelen şeylerin en önemlilerinden bir tanesidir. Vücuttaki zararlı maddelerin atılımını sağlamak, gribin neden olduğu yüksek ateş ve ishal gibi problemlerden kaynaklı sıvı kaybını önlemek için günde 10 – 12 bardak su içmek gerekir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası