Gribe İyi Gelenler

Kış, 2018 yılında önceki senelere göre çok sert geçmedi. Ancak yine de pek çok yerde fırtına, kar, sel, soba zehirlenmesi gibi kışa yönelik her şeyi yaşadık. Beraberinde öksürük, hapşırık, göz sulanması, ateşlenme, halsizlik… gibi problemler yaşadık ki bunlar bize grip olduğumuzu anlattı. Gribe neden olan virüslerin, etkilerini bir hafta içerisinde kaybettiklerini biliyoruz. Ancak yine de, etkileri o kadar kötü ki, gripten olabildiğince çabuk kurtulmak istiyor ve araştırmaya başlıyoruz: Gribe ne iyi gelir? Gribe neler iyi gelir? Şimdi sizlere gribe iyi gelenlerden söz edeceğiz. Bildiğiniz grip belirtilerini hissetmeye başladığınızda ve grip olacağınızı anladığınız anda bu besinleri tüketin.

Gribe Neler İyi Gelir?
Gribe Ne İyi Gelir?

■ Vitamin: Özellikle A ve C vitaminini gribe iyi gelenler listesine eklemelisiniz. Grip başta olmak üzere pek çok hastalığın temelinde vitamin ve mineral eksikliği yatmaktadır. Bu nedenle grip başlangıcında A ve C vitaminlerinden faydalanmak önemlidir.
A vitamini içeren besinler: Maydanoz, nane, kuru kayısı, pırasa, marul, havuç, biber
C vitamini içeren besinler: Patates, ıspanak, karnabahar, lahana, domates, kivi, limon, portakal, greyfurt…

■ Bal: Özellikle öksürük üzerinde etkili olan balı, daha etkili olması için limon suyu ile karıştırarak tüketebilirsiniz. Öksürmeye başladığınız anda baldan yardım alırsanız, boğazınıza ilaç etkisi yaratacaktır.

■ Kuşburnu Çayı: Gribe iyi gelenlerden olan kuşburnu çayı, öksürük, burun akıntısı gibi problemlerden kurtulmanıza yardımcı olur ve bakterilerin vücudunuzdan temizlenmesine katkı sağlar. Ancak olabildiğince sıcak içmenizde fayda var.

■ Ihlamur Çayı: Boğazınızda bulunan enfeksiyonlar üzerinde etkili olan ıhlamur çayı bununla birlikte gripten kurtulmanıza da yardımcı olacaktır. İçerisine bal ve limon suyu ekleyerek tüketirseniz daha çok etkisini görebilirsiniz.

■ Bitki Çayı: Gribe iyi gelenler sadece kuşburnu ya da ıhlamur ile sınırlı değildir. Her bitki çayının kendine özgü faydası ve tadı bulunmaktadır. Meyan kökü gribe çok iyi gelir. Adaçayı, ayva yaprağı, elma, tarçın, karanfil, zencefil… grip için çok faydasını göreceğiniz çaylardır. Hangisinin tadını beğeniyorsanız onu hazırlayın ve sıcak sıcak için.

■ Su: Su, temizliktir. Grip olduğunuzda bol su tüketerek, vücudunuzdaki mikropların temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası