Domates Çorbasının Faydaları

Özellikle zayıflamak isteyenler yemeğe bir kase çorba ile başlar; ve böylelikle daha çabuk doymalarını sağlamak adına midelerini doldurmayı amaçlarlar. Bu yazımızda sizlere domates çorbasının faydalarından, ve domates çorbası neye iyi gelir sorusunun yanıtlarından söz edeceğiz. Ardından bir de domates çorbası tarifi vereceğimiz yazımız içerisinde, domates çorbası ile ilgili pek çok bilgiyi bulabileceksiniz. O halde zaman kaybetmeden detaylarımızı aktarmaya başlayalım…

Domates Çorbası Neye İyi Gelir?

Yazımızın başında da belirtmiş olduğumuz gibi, yemekten önce bir kase domates çorbası içerek midelerini doldurup, daha erken doyarak daha az kalori almak isteyenlere güzel bir haberimiz var: Bir tane domatesin içeriğinde en çok 30 kalori var. Domates çorbasını hazırlarken toplam 5 adet domates kullansanız, en az 5 kase domates çorbası çıkartırsınız, ve her bir kasede en çok 30 kalori alırsınız. Ancak eğer zayıflamak istiyorsanız, hazırlayacağınız domates çorbasının içerisine yağ eklememeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Domates çorbasının faydaları arasında yüksek olan kötü kolesterolün düşürülmesi, ve kan şekerinin düzenlenmesi gibi etkilerden söz etmek gerekir. Çünkü, domatesin içeriğinde yüksek oranda lif vardır, ve lif, söz konusu belirtilen şeyleri olanaklı hale getiren önemli besin maddeleri arasında yer almaktadır.

Yüksek tansiyon hastaları, içerisine tuz eklemeden hazırlayacakları domates çorbası ile tansiyonlarını düzenleyebilirler. Siz eğer yüksek tansiyon problemi ile karşı karşıya olmanıza karşın tuzdan vazgeçmek istemiyorsanız kullanmanız gereken tuzun Himalaya tuzu olduğunu da belirtmemiz gerekir.

Domates çorbasının faydaları arasında yer alan bir diğer detay da kansere karşı koruyucu özelliğidir. İçeriğindeki antioksidan etkisi sayesinde domates, çağın önemli hastalıklarından birisi olan kansere karşı koruyucu etki göstermektedir.

Eğer kansızlık probleminiz varsa, yine domates çorbasından yararlanmalısınız. Çünkü domatesin içeriğinde yer alan, ve domatese kırmızı rengini veren Likopen, kansızlığa da iyi gelmektedir. Domates çorbasının faydaları arasında bu nedenle, kansızlığa iyi geldiğinden de söz etmek gerekmektedir.

Domates Çorbası İçin Gerekli Malzemeler

*5 tane domates
*5 bardak su
*1 tatlı kaşığı toz biber
*Himalaya tuzu
*2 yemek kaşığı zeytinyağı
*İsteğe göre un
*İsteğe göre kaşar peyniri

Domates Çorbası Tarifi

İlk olarak domatesleri rendeleyin. Sonrasında yağı ısıtın; ve eğer un ilave edecekseniz öncelikle yağın içerisinde bir yemek kaşığı unu kavurun. Ardından içerisine toz biberi ekleyin, sonrasında da domatesleri ilave ederek karıştırın. Eğer un kullanımı gerçekleştirmeyecekseniz, ısıttığınız yağın içerisine domatesleri ilave edin, ve sonrasında da toz biberi ekleyerek karıştırın. Domatesleri ilave etmenizin sonrasında, ortalama 10 dakika karıştırarak pişirmeniz gerektiğini unutmayın, ama ocağın altı kısık ateşte olmalı.

Daha sonra suyunu ekleyip, pişirmeye devam edin. Hedef zaman, domates çorbasının kıvamını bulmasıdır. Suyu sıcak olarak ilave ederseniz, zaman kısalacaktır. Zaten o zamana kadar domatesler pişmiş olacağı için, suyu eklemenizin sonrasında çok uzun süre pişirmenize gerek kalmayacağını unutmamalısınız. Son olarak kapatmanıza yakın domates çorbasının içerisine Himalaya tuzunu ilave edin. Ardından servis için kaselerin içerisine aldığınız domates çorbasının üzerine, rendelenmiş kaşar peynirini ekleyin, ve afiyetle tüketin…

Şifa olsun.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası