D Vitamini Eksikliği Nasıl Geçer?

D vitamini eksikliği her yaş için önem ihtiva etse de, özellikle menopoz dönemi sonrasında, kemik erimesi problemi bulunan kadınlar tarafından fark edilmektedir. Bunun nedeni aslında, yağda çözünen bir vitamin olan D vitamininin vücut yağlarında depolanıp, besinlerle alınan Kalsiyumun etkin kullanımını sağlamasından ileri gelmektedir. D vitamini eksikliği bu nedenle önemlidir. Peki D vitamini eksikliği nasıl geçer? D vitamini eksikliğinde ne yenir? İşte sorularınızın yanıtları:

D Vitamini Eksikliğinde Ne Yenir?
D Vitamini Eksikliği Nasıl Geçer?

Güneş aslında önemli D vitamini kaynakları arasında yer almaktadır. Güneşin Ultraviyole ışınlarının zararlarına maruz kalmamak adına, güneş koruyucu kullanmadan güneşe çıkmamak gerekir. Ve bununla birlikte, güneşe birden maruz kalmak da zararlıdır. Her gün beşer dakikalık artışlarla güneşlenmek etkili bir D vitamini kaynağı olabilir.

Peki güneşi az gören Kuzey ülkelerinde D vitamini eksikliği mi söz konusudur? Hayır. Söz konusu bu ülkelerde bol bol somon balığı tüketilmektedir. Bir kişinin günlük D vitamini gereksinimini somon balığının tek başına karşılayabilme özelliği bulunmaktadır. Yumurta sarısı 1/10’luk kısmını karşılarken, süt, peynir, yoğurt gibi süt ürünlerinin de önemli D vitamini kaynakları arasında yer aldığını belirtmek gerekir.

D vitamini sadece kemik sağlığı ve gelişimi adına önemli değildir. Bunun yanında vücut direncini arttırması ve vücuttaki mikropları öldürebilmesi ile de bilinir. Hamile ve yaşlıların da sık gereksinim duyduğu D vitamini eksikliğinin aynı zamanda kilo aldırma etkisi bulunmaktadır. Bununla birlikte grip ve üst solunum yolu hastalıklarına da sebep olduğunu belirtmeden geçmemeliyiz.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası