C Vitamini

Pek çok bitki; ve hayvan, kendi için gerekli olan C vitaminini kendisi üretebilirken, insanlar, C vitamini faydaları ne kadar çok olsa da kendi C vitamini üretimlerini kendileri gerçekleştiremiyorlar. Bu nedenle, C vitaminini dışardan almamız gerekiyor. Ancak vücutta depolanması da söz konusu olmayan, vitaminlerin en önemlilerinden olan C vitamininin ne kadar alınması gerektiğini bilmek de oldukça önemli. Bu yazımızda sizlere, C vitamini faydaları, C vitamini nelerde bulunur, C vitamini ne kadar alınmalı… gibi soruların yanıtlarını aktarmaya çalışacağız…

C Vitamini Faydaları

• Vücudu serbest radikallerin etkilerinden korur. Serbest radikaller, hem kanserojen etki gösterir; hem de yaşlanma sürecini hızlandırır. Bu nedenle C vitamini faydaları arasında, hem kanserden koruma, hem de yaşlanma etkilerini yavaşlatmasından söz etmek gerekmektedir.

• Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bağışıklık sisteminin, vücudu hastalıklardan koruma özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle, hasta olmamak için C vitamini tüketmeniz önerilmektedir.

• Vücut direncini arttırır. Daha dirençli vücut, daha az hastalanan vücuttur. Bu nedenle soğuk algınlığı, grip, kanser, yorgunluk… gibi pek çok sağlık probleminden korunabilirsiniz.

• İnsan vücudunda belirli nedenler; ve yaşanan olumsuzluklar dolayısı ile yaraların oluşması mümkündür. Söz konusu yaraların daha hızlı iyilleştirilmesini sağlamak ise C vitamininin görevidir.

• Daha güçlü damarlar, C vitamini sayesinde mümkün… Bu sayede hem kanın vücutta pıhtılaşması önlenir; hem de kalp krizi riskinin daha az olması olanaklı hale gelmiş olur.

• C vitamini faydaları arasında, sağlık için yararlı diğer vitamin, ve minerallerin alım; ve emiliminin kolaylaşmasından da söz etmek gerekmektedir. Örneğin Demirin emilimi C vitamini sayesinde daha kolay olur; bu nedenle faydası artar; ve kansızlık sorununun daha az gündeme gelmesi olanaklı hale getirilmiş olur.

• Sağlıklı diş eti için de yeterli miktarda alınması gereken C vitamini, diş eti kanamalarının önlenmesini sağlayabilir; çünkü C vitamini eksikliği, diş eti kanamalarına neden olabilir…

C vitamini faydalarını kısaca gözden geçirdik. Peki C vitamini eksikliğinde vücut bunun için bize ne gibi alarmlar veriyor?
– Halsizlik
– Diş; ve diş eti kanamaları
– Ciltte görülen, sebepsiz morluklar
– Eklemlerde nedensiz ağrılar
– İskorbüt gibi bazı hastalıklar
Tüm bunların yanında, C vitamini eksikliği, bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur; ve buna bağlı olarak kanser, alerjik durumlar, kalp hastalıkları… gibi problemlere karşı daha açık hale gelirsiniz.

C Vitamini Ne Kadar Alınmalı? C Vitamini Nelerde Bulunur? —>

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası