Saç Nezlesi Nedir?

Havaların soğuması ile birlikte üst solunum yolu hastalıkları; özellikle de nezle olma ihtimalimiz oldukça yüksek. Fakat nezlenin sadece üst solunum yolu hastalıkları arasında yer aldığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü saç nezlesi ve kaş nezlesi gibi durumlarla da tam bu mevsimde ve sonrasında karşılaşabilme ihtimaliniz oldukça yüksek. Saç diplerinizde kaşıntı, yanma, ağrı ve saç dökülmesi gibi sorunlarınız varsa, sizin saç nezlesi olma ihtimaliniz kuvvetle muhtemel. Peki saç nezlesi nedir? Saç nezlesi hakkında bilgiler ve saç nezlesinin nedenlerini sizlere yazımızın ilerleyen bölümlerinde aktaracağız. Çok da bilinmeyen bu sorun, aslında çoğumuzun başına geliyor ve artık durum hakkında daha yakından bilgi sahibi olabileceksiniz.

Havaların soğumaya başlaması ile birlikte, saç derisinin hassaslaşması, saç nezlesine ait belirtiler arasında yer alan saç dökülmesini, saç derisinde kaşıntı ve yanmayı beraberinde getirir. Aynı durum kaşlar için de söz konusu olabilmektedir.

Saç Nezlesi Nedir?

Hem saçlı deride hem de saç köklerinde iğne batması, yanma ve kaşıntı hissinin oluşmasına neden olan; kafa derisinin hassaslaşması ve saç dökülmesini ortaya çıkartan duruma saç nezlesi adı verilmektedir.

Rapunzel hastalığı ya da Prenses hastalığının da, saç nezlesinin bilinen diğer isimleri olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Kadınlardaki görülme sıklığı, erkeklere göre üç kat daha fazla. Çünkü kadınların saçları erkeklere göre daha gür ve daha uzun.

Söz konusu saç nezlesinin tıpta bir hastalık olarak görülmediğini ve dolayısı ile bulunan bir tedavisi olmadığını da belirtmeliyiz.

Saç Nezlesi Neden Olur?

■ Saçların sıkı toplanması ve saç derisinin hava almasının engellenmesi
■ Fön makinesinin her gün kullanılması sonucu saç derisinin kuruması
■ Sık sık jöle kullanımı gerçekleştirmek
■ Saçların yıkanmasının sonrasında kurutulmaması
■ Başın rüzgara ve soğuk havaya maruz bırakılması
gibi pek çok neden, hem saçlı derinin hem de saç köklerinin zamanla üşümesi ve saç nezlesini ortaya çıkartabilir.

Saç Nezlesi Nasıl Önlenir?

■ Saçlarınızda, jöle gibi kozmetik ürünlerin kullanımını çok fazla gerçekleştirmeyin.
■ Saçlarınızın uzun süre havasız kalmasına izin vermeyin.
■ Saçlarınızı tararken, onlara nazik davranın. Zorlamayın.
■ Saçlarınızı kurutmadan dışarı çıkıp, soğuk hava ve rüzgara maruz kalmayın.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası