Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç dökülmesi mevsimsel, strese bağlı, vitamin mineral eksikliğinden bağlı… pek çok nedenle ortaya çıkabilir. Bizler, gerek görüntü adına, gerekse de etrafa saçların yayılmasının vermiş olduğu rahatsızlık dolayısı ile saç dökülmesinden şikayet ederiz. Ancak saç dökülmesinin nedenlerini bilirsek, belki de bu sorunu, elimizden geldiğince ortadan kaldırabiliriz. O halde, saç dökülmesi neden olur, hemen gözden geçirmeye başlayalım.

Ancak öncesinde, sizde saç dökülmesinin ne durumda olduğunu anlamanıza yardımcı olalım. Günde 100 saç telinin dökülmesi normal olarak değerlendiriliyor. Bunun üzeri ise saç dökülmesi olarak değerlendiriliyor. Ancak hiç birimiz günde kaç tel saçımızın döküldüğünü sayamayız. Ama, tek seferde, otuz tel saçı elimize alıp hafifçe çekersek, ve bunun sonucunda beş telden fazla saçımız koparsa, bizde saç dökülmesinin var olduğunu düşünebiliriz. Peki saç dökülmesi neden olur? Artık sadede gelelim.

Saç Dökülmesi Neden Olur?

■ Duygusal stresin saç dökülmesinin nedenleri arasında yer aldığını hepimiz biliyoruz, ama fiziksel stres de nedenler arasında yer almaktadır. Fiziksel sters, herhangi bir ameliyat, kaza, ya da hastalık sonucu ortaya çıkabilen bir durumdur. Bu nedenle ortaya çıkan saç dökülmesi kalıcı değil; geçicidir.

■ Duygusal stres, fiziksel strese oranla, saç dökülmesinin nedenleri arasında daha alt sırada yer alır. Eğer siz saç dökülmesine meyilli bir yapıya sahipseniz, duygusal anlamda çöküntü yaşamanıza neden olan boşanmalar, ölümler, işlerin kötü gitmesi gibi durumlar, saç dökülmesi sürecinizi hızlandırabilmektedir.

■ Anemi yani kansızlık ya da demiz eksikliği, saç dökülmesi ile birlikte, yüzde solgun görünüm, el ve ayaklarda soğukluk, baş ağrısı gibi problemlere de neden olabilmektedir. Saç dökülmesi neden olur sorusunun yanıtının anemi ile alakalı olduğunu düşünüyorsanız bir kan testi yaptırmanız yeterli olacaktır. Kullanacağınız bazı ilaçlarla, sadece saç dökülmesi değil, demir eksikliğine bağlı saymış olduğumuz bütün şikayetlerinizden kurtulabilirsiniz.

■ Alacağınız fazla miktarda A vitamini de saç dökülmesi yapar. Bazı ilaçların içeriğinde de A vitamini bulunmaktadır. Bunu da kan tahlilleri ile anlayabilirsiniz. Vücudunuzdaki A vitamini olması gereken seviyelere geldiğinde, siz de saç dökülmesinden kurtulursunuz ve dökülen saçlarınızın yerine yenileri gelir.

■ Vitamin – mineral eksikliğine bağlı saç dökülmesinin nedenlerinden bir diğeri de B vitamini eksikliğidir. Balık, et, sebzeler ve meyveler B vitamini eksiğini tamamlayabilmek adına tüketebileceğiniz besinlerdir. Her sağlık probleminde olduğu gibi saç dökülmesinde de sağlıklı beslenme çok önemli bir yere sahiptir.

■ Fazla kilonun kimseye yararı olmadığı gibi, kilo vermek çoğumuz için sağlıklıdır. Ama bilinçli şekilde ve doğru miktarda zayıflamak gerekir. Aksi halde, hızlıca verilen kilolar için yapılan diyetler vitamin ve mineral eksikliği yaşamanıza; dolayısı ile saç dökülmesi ile karşılaşmanıza sebep olacaktır.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası