Saç Dipleri Neden Acır?

Özellikle kadınlar, saçlarına boya yaptırdıklarında hissederler saç diplerinde ağrıyı. Ancak bu durum, sadece kadınların saç diplerinin ağrıdığı; ya da yandığı anlamını taşımaz. Saç nezlesi olarak da belirtilebilen saç diplerinde ağrı, kendini yanma ve saç dökülmesi şeklinde de hissettirebilir. Peki saç dipleri neden acır? İlerleyen bölümlerde sizlere hem saç diplerinin ağrı; hem de yanmasının nedenlerini; hem de bu sorundan nasıl kurtulacağınızı anlatmaya çalışacağız.

Saç Dipleri Neden Acır?

Saç derisinde ağrı ve yanmanın nedenlerini iki temel başlık altında toplamak istersek, bunlardan biri enfeksiyonlar; diğeri de mantar olarak özetlenebilmektedir. Sorunu daha özel hale getirmek istediğimizde ise karşımıza çıkan etkenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

■ Şampuanlar, saç derisinde yaşanan problemlerin en önemli nedenlerinden ilki olarak karşımıza çıkmaktadır. İçeriğinde bolca kimyasal bulunduran şampuanlar, saç derisinin kimyasını bozar. Dolayısı ile yağ dengesi bozulur. Ve bozulan bu denge sonucunda, bazı hastalıkların gündeme gelmesi kadar normal bir şey yoktur.

■ Özellikle yaz aylarında, uzun olan saçların enseyi yakmaması için saçların sıkı sıkıya toplanması durumu, kadınların çok sık tercih ettikleri bir durumdur. Bu durum saç derisinde ağrıyı beraberinde getirmektedir.

■ Saç boyaları, özellikle hassas ciltli kadınların saç derisinde ağrıya neden olabilmektedir. Bu gibi bir durum ile karşı karşıya kalmamak adına, içeriğinde Amonyak bulunmayan, kimyasal saç boyalarını kullanmayı tercih edebilirsiniz.

■ Saç dökülmesi, saç derisinde kaşıntı, yanma, ağrı gibi durumların nedenlerinden bir diğeri de saç nezlesidir. Özellikle saçların kurulanmadığı zamanlarda ortaya çıkmakta olan saç nezlesi, ıslak saç ile dışarı çıkmak ya da uyumak durumları söz konusu olduğunda, kendini göstermektedir.

■ Saçın kendi yağı ile beslenmesi durumu oldukça normaldir. Ancak, bazı saçlar çok yağlıdır. Ve bununla birlikte, yağın fazlası, saç diplerinde ağrıya neden olabilmektedir. Bu gibi bir durumla karşılaşırsanız, saçlarınızı düzenli aralıklarla yıkamanız önerilmektedir.

■ Psikolojik etkenler de saç dipleri üzerinde olumsuz etkiye sahiptir. Özellikle, geçirmekte olduğunuz sinirli ve stresli zamanlar, beraberinde saç diplerinde yanma ve ağrıyı getirebilmektedir.

■ Kanser tedavisinde kullanılan, özellikle kemoterapi ilaçlarının, saç dökülmesi ve saç diplerinde ağrıya neden olduğunu belirtmemiz gerekir. Bu durum, söz konusu ilaçların kullanımına son verildikten kısa bir zaman sonra ortadan kalkacaktır.

■ Saçların taranması, saç derisinde kan dolaşımını olanaklı hale getirmektedir. Eğer saçlarınızı düzenli olarak taramazsanız, kan dolaşımı azalacak ve bu durum saç diplerinde ağrıyı gündeme getirebilecektir. Saçlarınızı en az haftada bir gün taramalısınız.

■ Saç yapınızın da ağrı nedeni olabileceği aklınıza gelmiş miydi? Saç telleriniz kalın ise ya da gür ise ki bu pek çok kadın tarafından istenen bir durum olsa da, ağrı söz konusu olabilir.

■ Dahili bazı hastalıklar; örneğin karaciğer yağlanması, saç derisinde sivilcelere neden olabilir. Ve bu sivilcelerin çok sık gündeme gelmesi de ağrıları ortaya çıkartan önemli nedenler arasında yer almaktadır.

Saç Diplerinde Ağrı Nasıl Geçer?

*1 tatlı kaşığı lavanta yağı
*1 yemek kaşığı biberiye yağı
*1 bardak ılık su

Ilık suyun içerisine biberiye ve lavanta yağlarını karıştırın. İyice karıştığından emin olduğunuzda, hazırlamış olduğunuz yağlı suyu saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Ve bu şekilde 15 dakika kalmasını sağlayın. Ardından saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

İçeriğinde SLS bulunan şampuanları kullanmaktan özellikle kaçının. SLS’nin, saç diplerinde ağrı, iltihaplanma, kaşıntı ve yanma gibi problemlere neden olduğunu unutmayın. Ancak şunu da hatırlayın: Piyasada satılan şampuanların %90’ının içeriğinde SLS mevcuttur. Bu nedenle bitkisel şampuan kullanmayı tercih edin. Aynı durum saç boyaları için de geçerlidir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası