Yaşlılarda Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Bizleri belli yaşlara kadar getirmiş olan annelerimiz, babalarımız, onların yetişemediği yerde devreye giren anneanne, babaanne, dedelerimiz… Gün gelip de yaşlandıklarında, tanıdığımızdan biraz daha farklı insanlar olmaya başlarlar. Bazı hastalıklar yaşlanmanın getirdiği etkilerle ortaya çıkarken bazı ruh hali değişimlerinde ise akla yaşlılarda depresyonun gelmesi gerekmektedir. Çünkü, bizler için pek çok fedakarlık yapan yaşlılarda depresyon, biz yetişkinlerde olduğundan daha tehlikeli durumlara neden olabilir…

Yaşlılarda Depresyon Belirtileri

Depresyonun, yetişkinlerde olduğu gibi yaşlılarda da bir kaç gün içerisinde ortaya çıkmayacağını, en az iki hafta boyunca, aynı mutsuz, üzgün hali gözlemlemeniz gerektiğini unutmamalısınız. Üzüntü, ya da mutsuzluk nedenleri değişse de, sonuç hep aynıdır: basit şeylere duygulanıp ağlamak, en güzel şeylerden dahi mutlu olamamak, yaşlılarda depresyon belirtileri arasında yer almaktadır.

Unutkanlık, yetişkinler, hatta çocuklarda dahi zaman zaman gözlemlenebilir. Bunun en basit örneği ise, derslerini kısa zaman içerisinde unutan çocuklardır belki… Ancak, yaşlılarda depresyon belirtileri arasında unutkanlık da yer alır. Peki bu unutkanlığı normal unutkanlıktan nasıl ayırt edebiliriz? İsim hafızasının zayıflaması, bir komşunun değil belki, ama çocukların isimlerinin unutulması, evin içerisinde eşyaların yerlerinin bulunamaması… gibi unsurların, yaşlılarda depresyon belirtileri arasında yer aldığını belirtebiliriz. Bunlara siz de kendinize göre örnekler ekleyebilirsiniz.

Düşüncelerin yavaşladığının gözlemlenmesi de önemlidir. Bir şey anlatırken durup dakikalarca düşünmek, örneğin bir kelimeyi bulamamak, ve onu bulmaktan da vazgeçmeyip, o kelimeyi bulana kadar düşünmek, size, yaşlı olan o kişinin düşüncelerinin yavaşladığını gösterebilir.

Yaşlılarımızın sevdikleri bazı şeyler de bulunmaktadır. Örneğin, gündüz kuşağında yer alan bazı dizileri, ya da kadınlara yönelik programları izlemeyi sevebilirler. Ancak, o izledikleri şeyi bir gün izlemekten sıkılırlarsa; ya da izlemekten vazgeçerlerse, bunun, yaşlılarda depresyon belirtileri arasında yer aldığını unutmamalısınız.

Sağlıkları ile ilgili yaşadıkları sürekli tedirginlik de iyi değildir. Gelecekleri ile ilgili kaygı duymak, sağlıklarına sürekli bir şey olacağından şüphelenmek, hem de siz kendilerine el bebek gül bebek bakarken, bir gün bunu yapmaktan vazgeçeceğinizi düşünmek, mutlaka değerlendirilmesi gereken bir durumdur.

Huzursuz ruh hali, sürekli bir şeyler yapmaya çalışmak, ama aslında bunun hiç bir amacının bulunmaması iyi bir durum olarak görülmez. Örnek vermek istersek: sürekli birinin geleceğini bekleyen kişiler gibi telaşlı, huzursuz, ve hareket halinde olmak, değerlendirilmesi gereken bir durumdur.

Uyku düzeninin bozulması… Normal saatinde uykuya dalamamak, gün içerisinde sık sık uyku haline geçmek… Yani, yaşlılarda depresyon, kendisini, az uyuyarak, ya da çok uyuyarak gösterebilecek durumlar arasında gösterebilmektedr.

İştahın azalması… Yemeğini düzenli; ve belirli miktarda yiyen bir yaşlının, bu durumdan farklı bir tutum sergilemesi, dikkate alınması gereken bir unsur olarak görülmektedir.

Duygusal ruh hali… Her şeye ağlamak… Size sitem edip, ya da bir film izleyip ağlayan yaşlı yakınınızda depresyondan şüphelenebilirsiniz.

Sık sık hastalanma… Sadece yaşlılarda değil, menopoz dönemindeki kadınlarda dahi gözlemlenen fibromiyalji, vücutta farklı bölgelerde gezen ağrı durumu, psikolojik nedenlere bağlanmaktadır. Aynı durum yaşlılarımız için de geçerlidir. Sebebinin ne olduğunu bilmediğimiz ağrıları varsa, depresyondan şüphe duyulması normaldir.

Ölme isteği… Ki zaten, yaşlılarda depresyon tedavi edilmediği takdirde, ilerleyen aşamalarda bu belirti intihar girişimine kadar varan sonuçlara neden olabilmektedir. Bu nedenle, yaşlılarda depresyon tedavisi çok önemlidir. Belirtiler mutlaka dikkate alınmalıdır. Aksi halde, yaşlımızın tansiyon, kalp, ve şeker problemlerinde olduğundan daha fazla artış da gözlemlenebilir…

Kendisiyle ilgili şeyleri yapamamak… Bir yaşlının da düzenli olarak banyo yapması, var olan ilaçlarını her birey gibi kullanması gerekir. Eğer bu gibi yapılması gereken şeyler ihmal ediliyorsa, yaşlılarda depresyon durumunun söz konusu olabileceği düşünülebilir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası