Tükenmişlik Sendromu Nedir?

Muhteşem Yüzyıl’da Halit Ergenç’in rol arkadaşı Meryem Uzerli ile, adını yaygın olarak duymaya başladığımız, sonrasında da zaman zaman aynı şeyi bizim de yaşadığımızı düşündüğümüz tükenmişlik sendromundan, yazımızın ilerleyen bölümlerinde sizlere söz etmeye çalışacağız. Tükenmişlik sendromu nedir, tükenmişlik sendromu nasıl önlenir gibi soruların yanıtlarını yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabileceksiniz…

Tükenmişlik Sendromu Nedir?

Meryem Uzerli ile adını daha çok duymaya başladığımız tükenmişlik sendromunda sanatçı, uzun çalışma saatlerinden, ve temposundan dolayı dayanamayarak ülkesi olan Almanya’ya kaçmış, Muhteşem Yüzyıl dizisinden de ayrıldığını gözlemlemiştik. İşte çalışanların karşı karşıya kaldığı tükenmişlik sendromunda, iş ortamında, gerek çalışma koşulları, gerek arkadaş ortamında yaşanan problemler nedeni ile, kişinin yaşadığı hayal kırıklığı, işe gitmek istememesi, ya da işi bırakıp kaçma isteği, kronik yorgunluk… gibi belirtilerle kendini gösteren bir psikolojik rahatsızlık olarak tanımlanabilmektedir.

Tükenmişlik Sendromu Kimlerde Görülür?

Bir nevi ev çalışanı olarak düşünülebilecek olan ev hanımlarında da gözlemlenebilen tükenmişlik sendromu, özel hayatı ile iş hayatını birbirinden ayıramayan insanlarda da sık sık gözlemlenmektedir. Bir çalışan, eğer kendini işinde başarısız, işine yetemeyen, ya da mutsuz biri olarak görüyorsa, tükenmişlik sendromu belirtileri ortaya çıkmaya başlıyor. Aslında tüm bu problemlerin kaynağında da, kişinin, kendi günlük gereksinimlerini yeteri kadar karşılayamaması yer alıyor.

Tükenmişlik Sendromu Belirtileri, Tükenmişlik Sendromu Nasıl Önlenir? —>

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası