Stresli Olduğumuzu Nasıl Anlarız?

Sitemiz içerisinde sizlere stres hakkında çok sayıda bilginin aktarımını gerçekleştirmeye çalıştık. Bu yazımızda da, stresli miyim, ya da stresli olduğumuzu nasıl anlarız gibi soruları olanlar için stresin belirtilerinden söz etmeye çalışacağız. Stresin zararlarını hepimizin bildiğinden olsagerek, stresin belirtileri arasında yer alan pek çok şeyi kabullenmekte zorluk yaşıyor olabiliriz Ancak, stresli miyim, ya da stresli olduğumuzu nasıl anlarız gibi soruların yanıtlarını bilirsek, stresten daha kolay kurtulabilir; ve dolayısı ile de stresin zararlarına daha az maruz kalabiliriz…

Stresli Olduğumuzu Nasıl Anlarız?
Stresli Miyim?

Stresin belirtileri arasında ilk olarak, sürekli yorgunluk halinden söz edilmesi gerekmektedir. Eğer bir kişi kendisini sürekli olarak yorgun hissediyorsa, ve sabahları uykusundan dahi yorgun şekilde kalkıyorsa, bu durum stresin açık işaretleri arasında yer almaktadır.

Stresli miyim diyen kişinin ruh halini de sorgulaması gerekmektedir. Örneğin, sürekli sinirli ise, her şeye panik halinde tepkiler veriyorsa, endişe, ve kaygı hali söz konusu ise, bu durum bize, bir kişinin stresli ruh hali içerisinde olduğunu gösterebilmektedir.

Çok yakınınızdaki kişiler de dahil olmak üzere, çevrenizdeki insanların, iyi hallerine bile tahammülsüzlüğünüz varsa stresli olduğunuzu düşünebilirsiniz.

Dikkat dağınıklığı da stresin belirtileri arasında yer almaktadır. Eğer bir kişi, karşısındaki kişinin dediklerini algılamakta zorlanıyor, uzun süre bir şeyle ilgilenemiyorsa, bu durum stresi işaret edebilmektedir.

Uykuya geçişte zorlanmalar, uykudan ani şekilde uyanmalar, kötü rüyalar görmeler… gibi pek çok problem de uyku sorunlarını; ve bu sorunlar da stresi işaret edebilir.

Sık sık baş ağrısı yaşamak, stres ile ilgili önemli bir belirti olarak karşımıza çıkar.

Daha önceki yaptığınız şeyler, artık size zevk vermez olur.

Kendinize verdiğiniz değer azalır, önemsiz, gereksiz biri olduğunuzu düşünürsünüz; siz olmasanız da insanların yaşayabileceğine kendinizi inandırırsınız.

Neşeli ruh halinden eser kalmaz, depresif tutumlar sergilenmeye başlanır.

Stresli bir kişi sık sık, soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanır; yani vücut direnci düşüktür.

Dinlenmek için kullanılan şeyler, sigara, alkol, ya da farklı bir madde, stresin belirtileri arasında yer alabilir.

Her zamankinden daha çok yemek yenir.

Olaylara daha çabuk; ve sinirli tepkiler verilir…

Stresli olduğumuzu nasıl anlarız diyen kişilerin, saymış olduğumuz stresin belirtilerinin yarısından çoğuna sahip olmaları gerekmektedir. Eğer sizde de böyle bir durum söz konusu ise, evet, siz de streslisiniz demektir… Gerçekçi olun…

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası