Stresin Sağlık Üzerindeki Etkileri

Stres genel olarak zararlıdır. Ancak zaman zaman motive edici etkilerinden de söz etmek yanlış olmaz. Dozunun ayarlanabilmesi halinde, hiç stresin olmaması, bir miktar stresin bulunmasından, bazı durumlarda daha iyidir. Peki stresin zararları nelerdir? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde, stresin sağlık üzerinde etkileri; ve stresin sağlık üzerindeki etkileri ile ilgili üç farklı detayı sizlere aktarmaya çalışacağız…

Stresin Sağlık Üzerindeki Etkileri
Stresin Sağlık Üzerinde Etkileri
Stresin Sağlığa Zararları

Pek çoğumuz stresli dönemlerde, mide problemleri ile başa çıkmak durumunda kalırız. Stresli zamanlarımızda kabız oluruz, midemiz bulanır; ya da ağrır, hatta zaman zaman kusarız… Uzmanlara göre bunun nedeni, beyinde bulunan sinir sisteminin sindirim sistemine bağlı olmasından kaynaklanıyor. Eğer ki stresimizin kaynağı zihinsel ise, ve bu nedenle sindirime bağlı problemler yaşıyorsak, bir doktora başvurmalı, durumumuzu anlatmalıyız. Doktorumuz bize duruma göre, ilaç tedavisi verebileceği gibi, beslenmemizde küçük değişimler yapmamızı önerebilir, ve bu problemden kurtulmamızı sağlayabilir. Ancak doktora gitmeyi düşünmediğimiz zamanlarda ise, özellikle açık havada egzersiz yapmamız öneriliyor. Bu sayede salgılanan endorfin hormonu sayesinde azalacak olan stresimizin, sindirim sistemi problemlerimizin önüne geçebileceği belirtiliyor. Bu nedenle, hiç bir şey bilmiyorsak yürüyüş yapmayı tercih edebiliriz.

Stresin sağlığa zararları arasında yer alan bir diğer şey de akne, ve sivilce oluşumudur. Bu gibi bir durumla karşılaştığınızda, sivilcelerinzi sıkmadan doktorunuza başvurmanız önerilmektedir. Hormonların dengelenmesine ilişkin ilaç verebilecek olan doktorunuz, makyaj malzemesi, ve cilt bakım ürünlerinizin, gözeneklerinizi kapatmayanlardan oluşan farklı ürün kullanımı önerisinde de bulunabilir. Sivilcelerin yüzünüzde iz bırakmasını istemiyorsanız, doktora gitmekten kaçmamalı, ve sivilceleri sıkma işini ertelemelisiniz; aksi halde, stresli olduğu zamanlarda iyileştirme yeteneği az olan vücudunuz, sivilce izlerini iyileştiremeyebileceğinden, istenmedik durumlarla daha çok karşı karşıya kalabilirsiniz.

Stresin sağlık üzerindeki etkileri arasında yer alan bir diğer detay da saç dökülmesidir. Saç dökülmesi, yükselen androjen hormonu seviyesi dolayısı ile, en az üç ay devam eder. Günde 100 telden fazla saçınız dökülüyorsa sizde saç dökülmesinden söz etmek mümkündür. Her ne kadar bunun için ilaç, ya da şampuanlar geliştirilmiş olsa; ya da bazı şeylerin saç dökülmesini önlediği söylense de, hiç bir şey mucize etki göstermez, ve bu nedenle, stresinizi azaltacak şekilde dikkatli beslenip, saç hücrelerinizi desteklemeyi hedeflemeli, ve üçüncü ayın sonrasını kurtarmayı amaçlamalısınız… Çünkü saç dökülmesi, vücut tarafından bir döngü şeklinde gerçekleşmektedir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası