Panik Atağın Belirtileri Nelerdir? Panik Atak İle Nasıl Baş Edilir?

Bu yazımızda sizlere panik atak hakkında bilgiler vereceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. İlk olarak panik atağın belirtileri nelerdir sorusunun yanıtını aktararak panik atağın belirtilerini anlatmamızın sonrasında, panik atak ile nasıl baş edilir sorusunun yanıtlarından da söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. O halde, panik atak ile ilgili bilgileri aktarmak için daha fazla zaman kaybetmeyelim, ve soralım: panik atağın belirtileri nelerdir?
Panik atağın belirtileri nelerdir? Panik atağın belirtileri arasında ilk olarak, panik atak sorunu yaşayan kişinin kalbinin çok hızlı çarptığından söz etmemiz gerekmektedir. Kişi bu kalp atışlarını hissedebilmektedir. Panik atağın belirtileri arasında kişinin soluğunun kesilmesinden de söz etmek gerekmektedir. Kendisini boğuluyor gibi hisseden kişi nefes alamıyormuş hissine kapılmaktadır. Panik atağın belirtileri arasında titremeden, ve terlemeden de söz etmek gerektiğini unutmamalıyız. Panik atağın belirtileri nelerdir diyenler, baş dönmesi, mide bulantısı, baygınlık hissi, sıkıntı basması, ölüm korkusu, çevreyi bir sis perdesi arkasından görmek, kontrolünü yitirmek, çıldıracakmış gibi hissetmek… gibi etkilerin de panik atağın belirtileri arasında yer aldığını bilmelidirler. Panik atağın belirtileri arasında ateş basması, titreme, üşüme, ürperme gibi etkilerin de yer aldığını belirtmeyi unutmamamız gerekmektedir. Göğüste sıkışma, karın ağrısı, karıncalanma, uyuşma, kişinin kendine yabancı gelmesi… gibi panik atağın belirtilerinin yanında şunu da eklemeyi unutmamalıyız, panik atağın belirtileri nelerdir diyen kişiler bilmelidirler ki, bu saydığımız panik atağın belirtilerinden dört tanesinden daha fazlasının, panik ataktan şüphelenilen kişide var olması gerekmektedir.
Panik atak ile nasıl baş edilir? Panik atak ile baş edebilmek için kişinin öncelikle, yaşadığı durumun bir panik atak olduğunun farkına varması gerekmektedir. Kişi bilmelidir ki kısa zaman sonrasında problemler bitecektir. İlk önce rahat bir yere oturmalı, sonrasında da derin nefesler alarak, her aldığı nefesi beş saniye tutup sonrasında vermelidir. Panik atak ile nasıl baş edilir diyen kişi ayrıca şunu yapmalıdır: kendisini en rahat hissettiği yeri düşünmeli, ve orada bulunduğunu hissetmeli, yaşadığı korkulardan uzaklaşmaya çalışmalıdır. Panik atak ile nasıl baş edilir sorusunun yanıtlarını arayan kişilerin şunu da bilmeleri gerekmektedir ki, kesinlikle unut yitirilmemeli, ve bu problemin çözüleceğine inanılmalıdır. Panik atakla nasıl baş edilir sorusunun yanıtlarından, sadece panik atak hastası olan kişinin değil, onun yakınlarının da haberdar olması gerektiği unutulmamalıdır.
Panik atağı tetikleyen bir takım etkenlerin varlığı da akıldan çıkartılmamalıdır: mesela, enerji içecekleri, asitli içecekler, çay, ya da kahve, açlık, ya da çok fazla yemek yemek gibi nedenler, panik atak probleminin tetiklenmesine neden olmaktadır. Bu nedenle bu durumdan kaçınılmalı, belirtilen unsurlar tüketilmemelidir. Panik atak tedavisi için doktor tarafından verilen önerilere mutlak surette uyulması gerekmektedir. Panik atak tedavisi sırasında, kişinin düzenli uyku uyumasının gerekliliği de bilinmelidir. Bunun yanında panik atak tedavisinde, egzersizin, düzgün nefes almanın, ve gevşeme hareketlerinin öneminin de büyük olduğu kesinlikle unutulmamalıdır.
Panik atağın nedenleri sadece psikolojik, ya da psikiyatrik nedenlerden de kaynaklanmamaktadır. Panik atağın nedenleri arasında bazı bedensel hastalıkların da yer alabileceğinin unutulmaması gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse, panik atağın nedenleri arasında epilepsi, beyin tümörleri, kan şekeri, ya da tiroid problemleri, akciğer rahatsızlıkları, kalp problemleri… gibi pek çok sebebin yer alabileceğinin de unutulmaması gerekmektedir.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası