Önyargıdan Nasıl Kurtulunur?

Genel olarak pek çoğumuz önyargılara sahibiz. Ve ne yazık ki bu önyargılarımız, hayatımızın olumsuz şekilde yönlenmesine neden oluyor. Hayatımızda karşımıza çıkan ve belki de hayatımızı birleştirebileceğimiz bir insandan, sadece önyardılarımız dolayısı ile uzaklaşabiliyor, bir işe sırf önyargı dolayısı ile girmiyor ve sonrasında da pişman olabiliyoruz. Önyargılarımız dolayısı ile çocuklarımızın hayatına da olumsuz etki ettiğimiz zamanlar olmuyor değil. Peki önyargıdan nasıl kurtulunur? İlerleyen bölümlerde sizlere, önyargılardan kurtulma yollarını anlatacağız.

Önyargıdan Nasıl Kurtulunur?

■ Önyargılardan kurtulma yollarından ilki, “Yapamayacağım” düşüncesinden kurtulmanızın gerekliliğidir. Bir işe başlamadan; ya da daha yeni başlamışken, onu yapamayacağınızı düşünmek, umutsuzluk olarak değerlendirilebilir. Ancak zaman ilerledikçe siz de bu düşüncenizden kurtulmadığınız sürece, bu durum sizi sinir ve stres ile baskılamaya başlar ve gerçek anlamda yapabileceğiniz bir şeyi yapamayacak hale gelirsiniz. Diyelim ki ondan vazgeçtiniz ve başka bir işe giriştiniz… Bir süre sonra onda da aynı etkiyi hissetmeye başlarsınız ve bu durum sizin kendinize olan güveninizin azalmasına neden olur. Bu nedenle, aklınızdaki, yapamayacağım, başaramayacağım, olmayacak… gibi düşüncelerden kurtulun.

■ Önyargılardan kurtulma yollarından bir diğeri de “Asla” dememektir. Ne kendiniz için, ne de bir başkası için bu önyargıyı kullanmamalısınız. Hayatın başınıza ne getireceği belli olmaz ve sonrasında, hiç bir zaman, kesinlikle yapmayacağınızı belirtmeye çalıştığınız asla kelimesi canınızı fena halde sıkabilir. İsterseniz konu hakkında örnek de verelim: Pek çok eşinden ayrılma aşamasında olan insan, bir daha asla evlenmeyeceğini, aynı hatayı ikinci kez yapmayacağını söyler. Bunu aslında, o anda var olan eşten kurtulmak için sadece kendisine bir yalan olarak söyler. Eşinden ayrıldıktan sonra en yakın zamanda evlenenler de, asla evlenmeyeceklerini söyleyenlerdir. Hatta, evlenme yasağı olarak belirlenen süreyi de doldurmadan evlenenler, bu yasağın kaldırılmasına yönelik de uğraşırlar. Kısacası, asla, asla demeyin.

■ Kesin de, önyargılardan kurtulmak için kullanmamanız gereken bir diğer kelime. Nesnel şeylerle ilgili, kanıtlanabilir konularda kullanabileceğiniz kesin kelimesinin ifade ettiği bir anlam bulunmuyor. Ancak öznel konularda hiç bir zaman kesin dememelisiniz. Bir sınava girmeden önce, kesin kötü not alacağım demek. Bir insanla karşılaştığınızda, kesin bu da öncekiler gibidir demek. Bir yere gitmeden önce, kesin beğenmeyeceğim şeklinde düşünmek… gibi, çoğaltılabilecek örneklerle, önyargılarınızı size anlatabiliriz. Bu cümleleri kuruyorsanız, hemen vazgeçin. Çünkü gerçekten dediğiniz gibi olacak; beğenmeyeceksiniz, kötü not alacaksınız, öncekiler gibi olacak… Kesin demeyin hiç bir değiştirilebilir şey için.

■ Her zaman, her şeyin en kötüsünü düşünen ve sonrasında kötü olduğunda üzülmeyeceğini düşünen insanlar vardır. Ya olmazsa derler. Bir ameliyata gireceksiniz örneğin ve daha girmeden önce, ya başarılı geçmezse dediniz. Bu davranışınız sizi mutlu mu edecek? Motive olmaya çalışmalısınız; önyargılı davranmaya değil. Önyargı ile mutlu olamazsınız ve muhtemelen olmaz. Evrene nasıl mesaj gönderirseniz, evren de size o şekilde cevap verir. Sizin üzüntülerinizi bastırmaya çalışmaz. İşte bu nedenle kurtulmalısınız önyargılarınızdan.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası