Olumsuz İnsanlarla Başa Çıkmanın Yolları

Her insan birbirinin aynı olamaz. Hepimiz sosyal hayatımızda zaman zaman olumsuz insanlarla karşılaşıyoruz. Bu insanlar bazen bizim çok yakınımızda oluyor ve onları dinleyerek sorunlarına çözümler üretmeye çalışıyoruz; ama onlar biz ne kadar çabalasak da değişmiyor; aksine bizi değiştiriyorlar ve biz de olumsuz düşünmeye başlıyoruz. Bize, olumsuz insanlardan uzak durun; ya da olumsuz insanları hayatınızdan çıkarın diyenler yok değil. Ama her zaman olumsuz insanlardan uzak durmak da çok mümkün değil: onlar bizim annemiz, babamız, eşimiz, en yakın arkadaşımız olabilir çünkü. Peki olumsuz insanları ve onlarla olan iletişimimizi yönetemez miyiz? İşte bunu yapabiliriz. Yollarını sizlere anlatacağız.

Olumsuz İnsanlarla Başa Çıkmanın Yolları

■ Konulara ve olaylara siz yön verin ve kontrolü ele alın. Olumsuz insanlar konuyu mutlaka olumsuz sonuçların ortaya çıkabileceği şekilde çevirirler. Siz buna izin vermeden, konunun oraya geleceğini anladığınız anda durumun olumlu yönlerini görün ve çözümlerden söz ederek ya da konuyu değiştirerek sohbetin yönünü belirleyin.

■ Olumsuz insanları hayatınızdan çıkarın şeklinde size yol gösteren herkesin lafı palavradan ibaret. Çok yakınlarınızı hayatınızdan çıkartamazsınız. Onları dinlemeniz de gerekebilir. Ve eğer anlattıklarına yorumsuz kalırsanız, bu da onların desteklediğinizi düşünmelerine neden olur. Bu nedenle fikirlerinizi açık açık dile getirin.

■ Olumsuz insanlardan uzak durmak zordur; ama onların sorunlarını en azından kendi sorunlarınız gibi benimsememeniz gerektiğini de bilmelisiniz. Bu insan kim olursa olsun aynı durum geçerlidir. Ona fikirler verebilir, sorunları için çözümler üretebilir ve onu dinleyebilirsiniz. Ama sadece şunu yapmamalısınız: Onun sorunlarını kendi sorununuz gibi benimsemek… İşte bu noktada hayatınız kabusa dönebilir.

■ Olumsuz insanların, olumsuz düşüncelerine neden olan olaylara farklı bakış açısı ile bakmalarına yardımcı olun. Onlar size sorunlarından söz ederken, siz de onlara sorular sorun. Karşıdaki üçüncü şahıs, soruna konu olan kişilerin gözü ile bakın olaylara ve, örneğin olumsuz insanlara, sorun yaratan kişilerin de bu durumdan rahatsız olup olmadığını sorun. Bu sorunun nasıl çözülebileceğini sorun… Farklı açılardan düşündüklerinde daha olumlu olabilirler.

■ Olumsuz insanlardan uzak durun cümlesini sadece onlarla tartışabilme ihtimalinizin bulunduğu zamanlarda uygulayın. Her şeyin öncesinde, sizinle aynı fikirde değiller diye onlara kızmayın. Farklı düşüncelerde olabilirsiniz ve düşünceleriniz değişmeyebilir. Ancak bu, onlarla tartışmanız gerektiği anlamına da gelmez. Tartışmak sizin sadece enerjinizi düşürür. İşte bu zamanlarda olumsuz insanlardan uzak durmak en mantıklısıdır.

■ Olumsuz insanlarla zaman geçire geçire, sonunda siz de olumsuz düşüncelere kapılabilirsiniz. Düşüncelerinizi kimse için değiştirmeyin. Gerçeği yansıtmayan bu düşünceleri içinizde besleyerek büyütmeyin. Tam da bu noktada anı yaşayın ve kendinize güvenin.

■ Olumsuz insanlarla birlikteyken sinirlenmeyin. Duygularınızı ve kendinizi kontrol altında tutmak için yeni yöntemler geliştirin: derin nefesler alıp verin, sayı sayın, gözlerinizi kapatıp biraz gevşeyin… Her biri işinize yarayacak etkili yöntemlerdir. Hangisi ile daha güçlü iseniz, her seferinde o yöntemi deneyin. Ve rahatlayın.

■ Gerekiyorsa, onlarla iletişiminizi tamamen kesemeseniz bile, olumsuz insanlarla daha az zaman geçirin. Bu insanların sizin enerjinizi düşürdüklerini anladığınız anda, size daha çok enerji verebilecek olumlu insanlara yönelin ve bunun için de kendinizi suçlamayın. Siz onlarla ne kadar zaman geçirirseniz geçirin, onlar zaten olumluya dönmeyecekler.

■ Eğer olumsuz insanlarla gerçekten başa çıkamıyorsanız, onlar sizi mutsuz ediyorsa, hayatınızı onlara göre yönlendirmek durumunda kalıyorsanız, gerçekten olumsuz insanlardan uzak durun ve olumsuz insanları hayatınızdan çıkarın. Onların sizin hayatınızda yeri yok; bunu siz de biliyorsunuz. Ve olumsuz insanlardan uzak durmak sizin için en doğru seçim olacak.

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası