Kış Depresyonundan Kurtulma Yolları

Bu yazımızda sizlere kış depresyonundan nasıl kurtulabileceğinizi anlatacağız. Havaların soğuması, güneşin yüzünü her zamankinden daha az göstermesi gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan kış depresyonu, bizlere yaz aylarını aratır nitelikte. Ancak kış depresyonundan kurtulma yolları, ve kış depresyonundan kurtulmanın yolları mevcut. Bu yazımızda bunları sizlerle paylaşıp, bu depresif ruh haline son vermenizi sağlamaya yardımcı olacağız

Kış Depresyonundan Kurtulmanın Yolları
Kış Depresyonundan Kurtulma Yolları

• Odanıza güneşin girmesi, özellikle de güneşin doğuşunun sabahları odanızda gerçekleşmesi önemli; ama evinizin konumu buna müsait olmayabilir, ya da olsa bile zaten bu durum yağmurlu havalarda söz konusu olmaz. İşinizi şansa bırakmak yerine siz, odanıza, zaman ayarlı bir suni aydınlatma sistemi kurdurabilir, alarmınız çalmadan yarım saat önce yatağınıza güneşin doğmasını sağlayabilirsiniz.

• Sabahları olabildiğince erken kalkın. Kendinizi kış aylarının miskinliğine teslim etmeyin. Ve bunun yanında, kalktığınız zaman odanızın penceresini açarak hava almayı da unutmayın. Ve gün içerisinde mutlaka dışarı çıkın. Özellikle de güneşi görebileceğiniz zamanları değerlendirin. Çünkü güneş, sizin duygusal olarak kendinizi iyi hissetmenizi olanaklı hale getirmektedir.

• Düzenli olarak egzersiz yapın, ve bunu da olabildiğince dışarda yapmaya özen gösterin. Ama dışarda olamadığınız zamanlarda spor salonları, ya da evinizi bile kullanabilirsiniz. Kalp hızının 140’ın üzerinde olması iyidir. Metabolizma hızlanır, iyi hissetmenizi sağlayacak hormonlar salgılanır, zayıflarsınız, sağlıklı yaşarsınız… Elbette bunları sağlık probleminiz yoksa yapın. Varsa, doktorunuza danışmadan uygulamayın.

• Kış depresyonu size karbonhidratlı, şekerli besinleri bolca tükettirebilir. Ama siz kendinizi bu hataya karşı korumalısınız. Çünkü serotonin hormonunun salgılanmasına neden olan bu besinler, sizin kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlasalar da, sonrasında olumsuz dönüşleri olabilmektedir.

Kış Depresyonundan Kurtulma Yolları, Kış Depresyonundan Kurtulmanın Yolları —>

Leave a Reply

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası